Liverpool nu a permis o surpriză, așa cum era de așteptat să ia marele derby împotriva Manchester United cu 2: 0 și ar fi putut câștiga mai convingător.

surpriză

Virgil van Dyke a marcat primul gol important în primele minute, iar roșii au dominat până la jumătatea reprizei a doua, mai ales la începutul reprizei a doua au irosit o serie de situații curate. Până la urmă a semnat și Mohamed Salah.

Astfel, seria neînvinsă a lui Liverpool a ajuns la 39 de meciuri, iar echipa are deja 64 de puncte, cu 16 înaintea lui Manchester City și cu un joc mai puțin. United este al 5-lea cu 34 și va continua lupta pentru Top 4.

Nu au existat surprize în echipa gazdă și Jurgen Klopp a început cu același 11 al victoriei asupra Tottenham. Fabinho și Matip s-au întors pe bancă.

Pentru United, absența mare a fost Marcus Rashford, iar Andreas Pereira a început. Solskjaer a început cu trei în centrul apărării, deoarece Luke Shaw s-a alăturat lui Lindelof și Maguire. Wan-Bisaka și Brandon Williams au acționat pe flancuri.