Sursa: site-ul oficial al Botev (Pd)

dramatic

Ludogorets a triumfat cu un triplu! Echipa din Razgrad a câștigat Supercupa, învingându-l pe Botev (Pd) cu 3: 1. Meciul de pe stadionul Lazur din Burgas a fost destul de nervos și plin de pretenții împotriva arbitrului Nikolay Yordanov, în principal în numele „Canarilor”.

Absolvenții lui Vili Vutsov au fost primii în rezultat, în a doua repriză Misijan a egalat și Marcelinho a făcut 2: 1.

În timp suplimentar, fostul jucător al lui Botev și noul jucător al lui Ludogorets Younes Hamza i-a pedepsit pe „canari”, lăsându-i fără speranță pentru o schimbare.

Plovdiv a stat destul de bine pe teren, dar a devenit cel mai nervos după ce Alexander Kolev a fost expulzat destul de controversat la sfârșitul primei reprize.

Meciul a început destul de activ pentru ambele echipe. În minutul 10 a venit primul pericol grav. Tânărul Chunchukov s-a trezit într-o poziție de tragere, a avansat și a tras în diagonală, dar Stoyanov a ucis decisiv.

Patru minute mai târziu, Ludogorets a avut și șansa de a deschide după ce Misho Alexandrov a sărit singur împotriva portarului, dar a șutat din lateral. În minutul 18 „Bultras” au fost în extaz.Marian Ognyanov a comis un fault, Nikolov a tras cu capul, iar Gamakov a prins aproape în fața celor trei fundași ai Ludogorets pentru 1: 0. La jumătate de oră după meci, campionii au ratat un oportunitate excelentă. Marcelinho a sărit singur împotriva lui Stahovyak, a încercat să-l oprească, dar brazilianul l-a învins, dar Rosen Kolev a fugit și a ucis mingea în fața porții.

La sfârșitul reprizei, a fost atinsă cea mai controversată situație din meci. Kolev a primit un al doilea cartonaș galben pentru o simulare destul de controversată a limitelor suprafeței de pedeapsă. Probabil mai târziu, tânărul îi făcuse o remarcă judecătorului. Decizia lui Nikolay Yordanov a provocat reacții violente din partea jucătorilor lui Botev. După semnalul ultimului arbitru la pauză, jucătorii și personalul au ocolit arbitrul în căutarea unei explicații pentru decizia sa. În drum spre tunel, Yordanov i-a arătat lui Stahovyak un cartonaș galben.

A doua parte a început nervos. În minutul 53 Ludogorets a reușit să egaleze după ce Marcelinho i-a trimis o pasă paralelă lui Misijan, care a ieșit din punct de vedere tehnic din Filipov și a tras cu 1: 1. În minutul 69, fostul jucător al lui Botev Younes Hamza a înregistrat un debut oficial pentru Razgrad, în locul lui Bezyak. Trei minute mai târziu, campionii au ratat o șansă bună de a trece la conducere după ce mingea l-a lovit pe descoperitul Misijan, care, însă, a tras foarte slab.

În minutul 85 Ludogorets a marcat un gol. Zlatinski a centrat-o pe Marcelinho, care a înscris de la câțiva metri pentru 2: 1. Trei minute mai târziu, Botev a reușit să egaleze după ce Plamen Nikolov a interceptat o centrare excelentă a lui Tsvetkov și a șutat. Mingea a intrat în plasă, dar Stoyanov a înscris decisiv.

În timpul adăugat al meciului, Hamza a marcat primul său gol pentru Ludogorets după o pasă magistrală a lui Marcelinho. Tunisianul și-a arătat respectul față de fostul său club și nu este mulțumit după ce a fost marcat golul.

Astfel, Ludogorets a câștigat tot posibilul pentru acest sezon, după ce a triumfat cu titlul, Cupa și Supercupa.