Unul dintre favoriții pentru a câștiga Wimbledon - Stan Wawrinka a fost eliminat la startul cursei de la Londra.

londra

El a fost șocat de tânărul neplocat Daniil Medvedev într-o bătălie de patru seturi care a durat puțin peste două ore. În părți separate, rusul a câștigat cu 6: 4, 3: 6, 6: 4, 6: 1 și a aruncat una dintre bombe la începutul cursei.

Primul set al meciului a fost decis printr-o descoperire. El se afla în al cincilea joc când Medvedev a tras cu 3: 2, apoi a confirmat acest succes la pasul său și, ulterior, s-a dovedit a fi suficient pentru el să tragă cu 1: 0 în seturi.

Vedeți la ce oră începe marșul lui Grigor Dimitrov la Wimbledon!

Mâine ziua de lucru a bulgarilor se va încheia cu aproximativ 60 de minute mai devreme.

A doua repriză a început bine pentru Wawrinka, care a preluat conducerea cu o pauză timpurie, dar în al șaptelea joc, rusul i-a returnat-o. Cu toate acestea, veteranul elvețian și-a păstrat calmul și a luat imediat supunerea adversarului său, apoi și-a luat serviciul și, în cele din urmă, după 6: 3, rezultatul a fost de 1: 1.

Al treilea set a fost egal, cu Medvedev ratând trei șanse să treacă prin pasul adversarului în al patrulea joc. Dar jocul său mai asertiv a dat roade și a luat serviciul lui Wawrinka chiar în momentul în care nu a putut avea șansa unei revanșe - în ultimul joc. Victoria cu 6: 4 și rusul a preluat conducerea cu 2-1.

În ultimele patru ore, elvețienii păreau să se predea. A făcut două descoperiri, inspiratul Medvedev a zburat pe teren și a marcat totul și, în cele din urmă, acest lucru i-a adus succes în set și în meci.

În runda a doua, îl va juca pe belgianul Ruben Bemelmans, care l-a eliminat pe veteranul Tommy Haas.