Magdalena Maleeva, bulgară, se califică pentru a treia rundă a Australian Open. În această dimineață, Maggie a câștigat-o pe cehă Hrdlichkova cu 2: 0 (6: 4, 7: 5) în 97 de minute. În primul set, progresele s-au alternat unul după altul, dar bulgarul mai experimentat a făcut încă unul și după 41 de minute de joc ar fi 6: 4. A doua repriză a fost și mai contestată, cu o remiză de 40:40 în aproape fiecare meci. Hrdlichkova a încercat să inverseze dezvoltarea meciului cu apariții dese pe net, dar Maggie s-a reținut cu șuturi exacte de pe linia din spate. În jocul 5: 5, cea mai bună jucătoare a noastră de tenis a făcut o nouă descoperire, care sa dovedit a fi decisivă pentru rezultatul final, întrucât în ​​jocul următor a reușit să-și păstreze serviciul și a încheiat meciul cu 7: 5. Aceasta a fost a patra victorie consecutivă a lui Maleeva împotriva lui Hardlichkova dintr-un total de cinci meciuri dintre ei.

australian

Următoarea adversară a lui Maggie (№13 în schemă) este americanca Lisa Raymond, care și-a eliminat compatriotul Jill Crabas 6: 3, 6: 3. Raymond, care este numărul 18 în top, este lider în clasamentul mondial la dublu. Raymond a câștigat trei titluri de Grand Slam împreună cu Rene Stubbs (AWL) - de la Australian Open (2000), Wimbledon (2001) și US Open ( 2001). Raymond are în total 28 de titluri pătrate și 2 titluri de simplu. Cea mai bună clasare a ei la simplu este №15. În 2000, Lisa, în vârstă de 29 de ani, a ajuns în sferturile de finală de la Wimbledon, care este cea mai bună interpretare a ei într-un turneu Slam. Maleeva și Raymond au jucat unul împotriva celuilalt de 7 ori până acum, iar rezultatul acestor meciuri este de 5: 2 în favoarea bulgarului. Cu toate acestea, ultimul lor meci a fost abia în 1997. Trei dintre meciurile lor sunt în turneele de Grand Slam, iar în ele bulgarul, care a câștigat două și a pierdut unul, are un avantaj. În prima rundă a "Roland Garros" din 1996, au făcut un adevărat spectacol în care Maleeva a câștigat o victorie dramatică cu seturi 2: 1 și joc 12:10 în ultimul.

Cu un nou succes, Maleeva o va întâlni probabil pe Venus Williams (SUA, №2 în schemă) în finala 1/8, pe care Daniela Hantukhova (Slvk) o așteaptă în turul al treilea. În cea de-a doua fază, negrii au luat-o pe compatriota ei Christina Brandi cu 6: 3, 6: 4.