Iubește-ți corpul
Iubeste-ti esenta

  • Corp
    • NUTRIȚIE
    • RECEPȚII
    • PURIFICARE
    • SPORT
  • Psihicul
    • EMOȚII
    • GÂNDURI
  • Sexualitate
    • FEMINITATE
    • MALENITATE

  • Relații
    • Creșterea copilului
      • MATERNITATE
      • PATERNITATE
  • Carieră
  • Psihoterapie
    • Codependență
    • Depresie
    • Tulburari de alimentatie
  • Spiritualitate
  • Viaţă

Hrana crudă și asumarea responsabilității

Alimentele crude

foto: Anastasia - arhiva personală

Interviu cu Anastasia Dimitrova - gazda antrenamentelor „Speed ​​reading” și „Supermemory - mnemonics”

Care este dieta ta?

Îmi urmăresc mult dieta. O dată pe an fac greve ale foamei, de obicei primăvara, când nu avem o gamă largă de fructe și legume proaspete pe piață. Am început cu foamea apei, dar am trecut la foamea uscată pentru că s-a dovedit că foamea uscată îmi era mai ușoară. Cel mai lung post umed al meu este de 18 zile, iar cel uscat este de 4 zile până acum, cred că o voi face 5. Motivele sunt absolut raționale și intelectuale, nu am probleme de sănătate, de aceea nu am Fă-o. O fac ca prevenire, curățare și odihnă pentru corp. Nu avem o sobă acasă și nu gătim. Susținem un regim alimentar crud, cu câteva excepții. Avem o fermă de germeni, germinăm semințe, mâncăm doar fructe la micul dejun, trebuie să mâncăm nuci, adorăm smoothie-urile - o combinație de fructe și frunze verzi.

De ce ai decis să mănânci așa și pentru cât timp?

Din cauza multor informații care există, pentru că nu devenim mai tineri. Din cauza dorinței de a fi fericiți în corpul pe care îl avem, de a ne servi mult timp, din cauza pielii frumoase, a stomacului regulat, a respirației curate și a multor alte beneficii. Am mâncat crud de doi ani și jumătate acum și, cu câțiva ani înainte, am încetat să mănânc carne. Și de când am trecut la hrana crudă, alimentele de origine animală au fost extrem de rare.

Simți o diferență?

Categoric. De când am început procedurile de curățare, starea pielii și a unghiilor mele s-a schimbat dramatic. În primul an de când am trecut la mâncare crudă, nu mi-a fost rău sau frig în niciun anotimp. Mi s-a întâmplat pentru prima dată. Rezultatele evidente la testele de sânge sunt mai mult decât strălucitoare. Nevoia de somn a scăzut. Mă simt mai energic. Am deja un stomac obișnuit spre deosebire de înainte.

Cum alegi ce să mănânci? Observi ce minerale și vitamine conține sau mănânci doar ceea ce vrei să mănânci?

Mănânc orice îmi place, mai ales fructe și legume de sezon. Sunt la bursă sâmbăta și duminica, cumpăr o ladă de roșii, ardei, fructe de sezon - mere, portocale, cireșe. Nu monitorizez substanțele utile din fiecare produs. Știu doar că, cu cât mâncarea este mai proaspătă, cu atât este mai sănătoasă. Nimeni nu mă poate convinge că gătitul este mai util decât mâncarea crudă.

Vă ia mult timp să pregătiți feluri de mâncare crude?

Nu, orice fel de mâncare poate fi preparat în 30 de minute. Desigur, există delicatese precum fructe uscate, legume sau biscuiți de deshidratare care necesită mai mult timp. Și este mai ușor de spălat.

La început, când treceți la acest mod, vă este în permanență foame și ar trebui să aveți întotdeauna un morcov în geantă pe care să-l ciuguliți. Dar, în timp, această foame de lup dispare, ca să spunem așa, și lucrurile revin la normal. Dar dacă o persoană decide să treacă la această dietă, trece prin proceduri de curățare, cel mai adesea foamea curativă, care facilitează tranziția.

Care este mesajul dvs. final pentru cititorii Healthy History?

Totul este în mâinile noastre. Nu ar trebui să căutăm cauza în lumea exterioară, părinți, cultură, educație sau profesori, deoarece chiar dacă nu au avut dreptate la un moment dat, au făcut tot ce au putut. Să luăm ceea ce credem că este bun și să lăsăm ceea ce nu credem că este bun. Dacă nu putem face față, să nu uităm că există și ajutor profesional, mulți specialiști, traininguri, seminarii, informații.

Trebuie să ne asumăm responsabilitatea pentru viața noastră și pentru noi înșine, deoarece acestea sunt cel mai valoros lucru pe care îl avem, pentru că suntem conectați la noi înșine și la corpul nostru pentru totdeauna. Fericirea este, de asemenea, în întregime responsabilitatea noastră și cred că, dacă ne dăm seama, lucrurile vor deveni mult mai ușoare atât fizic, cât și mental. Chiar dacă ești cel mai suplu, cel mai zâmbitor, cel mai pozitiv, va exista cineva care nu-ți place. Și asta nu este un lucru rău. Oamenii sunt diferiți - gusturi diferite, experiențe diferite, culturi diferite. „Există călători pentru fiecare tren”, au spus oamenii, așa că oricine ai fi acum - bolnav, nefericit, gras, va fi cineva care să te placă. Fericirea și sănătatea sunt în interiorul nostru. Dacă credeți că nu știți cum să faceți față, căutați ajutor și veți găsi. Profesorul vine când elevul este pregătit.