• Engleză

Despre mine …

Marina s-a născut pe 25 mai 2007. Zodia Gemeni. Marina are în prezent 10 ani. Este extrem de dedicat patinajului artistic.

figure

Pentru al cincilea sezon a fost administrată ca patinatoare de artă profesională. În sezonul 2013/2014 a câștigat o medalie de bronz la clasa a VII-a din turul doi al campionatului de stat la patinaj artistic. În sezonul 2014/2015 a fost campion republican absolut la patinaj artistic cu trei medalii de aur din campionatele de stat. Pe lângă patinajul artistic, Marina a fost implicată în balet, dans și karate timp de 5 ani.

Marina a câștigat 3 medalii de argint în 2 ani consecutivi (2013 și 2014) în turneul național Shotokan Karate Do Light.

Marina studiază la 125 SU "Prof. Boyan Penev ”din Sofia.

Școala este una dintre cele mai preferate și renumite din capitală. 125 Liceul este o școală care stimulează talentul fiecărui copil. Pe lângă numeroasele premii de la competițiile naționale și internaționale de matematică, copiii din 125 de licee sunt și sportivi excelenți! Vitrinele cu diplome, medalii și cupe sunt dovada managementului excelent și a educației de calitate.

Ce mai e nou;)

XI Cupa Moș Crăciun - Budapesta 12/05/2017

Aur! Bravo Marina

Moș Crăciun a început cu cadourile pentru copiii ascultători. Marina a câștigat medalia de aur la una dintre cele mai prestigioase și participate competiții din Europa. Turneul Cupa Moș Crăciun (Cupa lui Moș Crăciun) se desfășoară pentru a 11-a oară în capitala Ungariei, Budapesta. Competiția este una dintre cele mai vizitate, anul acesta au participat peste 500 de concurenți din 40 de țări. Marina concurează la categoria Basic Novice A II, împreună cu cei 29 de copii ai săi din 12 țări au participat la competiție.!

Skate Celje 2017

Medalie de argint pentru Marina la competiția Skate Celje - primul turneu al lanțului Cupei Europei

Primul turneu din lanțul de turnee pentru Cupa Europeană, Skate Celje 2017 a adus primele puncte pentru lista clasamentului Cupei Europene pentru Marina. După o tabără de două zile cu celebrul antrenor și coregraf Jeranjak Ipakjan în orașul sloven Celje, a avut loc turneul cu același nume. Peste 350 de concurenți au participat la competiție. Marina a câștigat medalia de argint la categoria Basic Novice A III.

Începem sezonul 2017-2018

Primul început de sezon București România - Crystal Skate

Sezonul a început. Primul start al competiției Crystal Skate din România. Marina a început sezonul cu o bară mare: o nouă categorie de vârstă superioară Advanced Novice Girls și două programe noi.

Programul scurt se bazează pe muzica Madonna, o piesă cunoscută și populară VOGUE sau în traducere MODĂ! Programul gratuit este un amestec de două dintre cele mai iconice melodii ale lui Prince - Purple Rain și Kiss.

Fata de vârstă Advanced Novice Girls este de fapt un grup pregătitor pentru tinerii sportivi înainte de a intra în lumea marilor categorii Junior/tineri bărbați/fete/și Senior/bărbați/femei /. La Advanced Novice Girls, fetele cu vârste cuprinse între 10 și 15 ani au dreptul să concureze. La un concurs din București, Marina a fost cea mai tânără participantă la această categorie. Marina, pe lângă faptul că a început bine, s-a clasat excelent, luând medalia de BRONZ din categorie.

Sfârșitul sezonului 2016-2017

Vicecampioana europeană pentru fete Marina Nikolova!

În decurs de o săptămână Marina a participat la ultimele două competiții ale sezonului, una națională și una internațională.

Pe 25 martie 2017 a avut loc a treia rundă a Campionatului de Stat al Bulgariei la patinaj artistic - Premiul Victoria. Marina concurează în clasa a VI-a. Au concurat 16 domnișoare din 8 cluburi, iar Marina a ocupat din nou primul loc cu un scor de peste 40 de puncte sau mai exact 41,64.

Pe 30 martie 2017 în stațiunea de schi italiană CANAZEI a avut loc competiția finală a lanțului de turnee ale Criteriumului european pentru Cupa Europei - 29Th COPPA EUROPA - TROFEO U.I.S.P. Cursa a fost contestată, la fel ca întregul sezon. Marina a ocupat locul al doilea în competiție cu 15%, de la reprezentantul Islandei Isold Fonn VILHJALMSDOTTIR. Aceasta a fost cursa decisivă, deoarece Marina și Isolda au avut un număr egal de puncte în clasamentul general pentru Cupa Europei. În cele din urmă, Marina a terminat a doua în competiție și a doua în clasamentul general, adăugând ambele cupe de argint la colecția sa din sezon.

Bilanțul sezonului este după cum urmează - 10 starturi și 9 premii!

Martie 2017 Canazei, Italia, Canazei - Coppa Europa - locul 2

Sub-campion european la categoria Cubs Girls I din clasamentul general Eurocriterium. 85 de copii din 20 de țări participă la clasamentul Eurocriterium.

Decembrie 2016 Sofia, Bulgaria: Campionatul de Stat primul tur - locul 2
Februarie 2017 Sofia, Bulgaria: Campionatul de Stat runda a II-a - locul 1
Martie 2017 Sofia, Bulgaria: Campionatul de Stat turul 3 - locul 1

Geneva, Elveția - Locul I

Lângă malul frumosului lac Geneva, a avut loc o altă rundă de turnee ale Cupei Europene. Competiția a avut loc în perioada 8-12 martie în cartierul Meyrin din Geneva. Gospodăria a fost încredințată Clubului Patinelor Artistice de Meyrin CPAM. Au participat aproximativ 130 de concurenți din 14 țări. La categoria Fete Cubs I, Marina s-a clasat pe primul loc cu un scor de 38,03 puncte. Până în prezent, conform reglementărilor pentru calificarea la Cupa Europei, Marina Nikolova împarte primul loc cu un număr egal de puncte cu reprezentantul Islandei Isold fonn VILHJALMSDOTTIR. Cele trei cele mai bune clasamente din competițiile din timpul sezonului sunt luate pentru clasamentul general. Până în prezent, ambele au două prime locuri și un al doilea loc, care ca sumă de puncte este 42, cu o sumă maximă posibilă de 45 de puncte. Astfel, cursa din CANAZEI Italia de la sfârșitul lunii martie va fi decisivă pentru clasamentul final. Succes în Italia - Marina!

Campionatul personal de stat runda a doua!

Primul loc și un nou record personal al Marina pentru sezon

A doua rundă a campionatului de stat de patinaj artistic s-a încheiat, mai mult decât grozav! Primul loc și un nou record personal. Scorul de 43,19, cu un scor tehnic de 21,46 și un scor pentru prezentare și patinaj de 21,58!

Podium pentru Marina din nou - Trofeul Sofia 2017

În timp ce Grigor Dimitrov a învins rivalii în Arena Armeec la Sofia Open, al 2-lea Trofeu Sofia 2017 a avut loc în Palatul Sporturilor de Iarnă! Peste 270 de patinatori din 30 de țări din 18 categorii de vârstă au concurat pe gheață. Marina s-a clasat pe locul trei și „a luat cupa de bronz”. Reprezentantul Islandei - Isolde von Wilhelmsdottir s-a clasat pe primul loc.

Victory of Skate Helena 2017

Performanță excelentă a Marina la cea de-a zecea ediție a Skate Helena din capitala sârbă Belgrad. Competiția face parte din seria turneelor ​​Euro Criterium Europe Cup (http://www.europeancriterium.eu/). Marina a câștigat mult așteptata medalie GOLD de la Skate Helena în competiția copiilor din 9 țări.

Record personal pentru sezonul Marina la Trofeul Edu Sport București

Prezentare exclusivă a Marina la prima ediție a Trofeului Edu Sport din București, România. Marina are un nou rezultat personal pentru sezon, după o performanță extraordinară la noul Telekom Arena. Diapozitivul s-a deschis acum o lună în capitala României, București. Facilitatea a fost construită în mai puțin de 3 luni, în totalitate cu finanțarea donatorilor de la Fundația Ion Tiriac. Concurenții s-au bucurat de confort și confort real în timpul cursei. Publicul a primit spectacolul lui Marina extrem de cald, cu aplauze puternice.

Bine ați venit să o susțineți pe Marina.

Campionatul de Stat 18.12.2016 - Palatul Sporturilor de Iarnă. Intrare gratuită! Marina Nikolova - începe 18.12.2016 după 14:15

Sezon nou - Emoții noi - 2016/2017

Performanță excelentă a lui Marina la turneul tradițional puternic de la Celje - Slovenia. Marina a câștigat medalia „cristal-argint” la categoria Cubs I Girls born (1.7.2006 - 30.6.2007). Marina a performat extrem de bine și a arătat o cerere serioasă pentru un sezon puternic! Concurenții din toată Europa se întâlnesc de obicei la Celje. 35 de copii din 11 țări au concurat la categoria Marina!

Bun final al sezonului 2015/2016

Performanță foarte bună a Marina la turneul internațional desfășurat în Italia - CANAZEI - 28a Coppa Europa, a câștigat medalia de argint și a lăsat în urmă toți concurenții gazdelor. Pe lângă câștigarea medaliei, Marina s-a întors cu o CUP. Marina a ocupat prestigiosul loc al treilea în clasamentul general al lanțului de turnee European Criterium! La categoria la care concurează, sunt 90 de concurenți din 18 țări.