Optimi de finală ai Cupei Africii a Națiunilor au început cu o mare surpriză. Una dintre favoritele pentru trofeu - Marocul a părăsit cursa după o lovitură de pedeapsă împotriva Beninului.

2019

Nigeria a învins Guineea în 1/8 de finală a Cupei Africii a Națiunilor

În grupa A, Uganda și Zimbabwe au terminat cu 1-1

În timpul regulat meciul s-a încheiat 1: 1, întrucât oaspeții simbolici au preluat conducerea prin Adilehu în minutul 53. Marocanii s-au întors încă la meci când Anne Nesiri a egalat. Starul lui Ajax, Hakim Zieh, care a trebuit să înscrie un penalty în timp suplimentar, a avut o șansă unică de a-și trimite echipa în sferturile de finală. Spre groaza lui, însă, jucătorul a lovit bara transversală și meciul a intrat în prelungiri.

Toate acestea au îngrijorat în mod evident selecția lui Herve Renard, care chiar și cu un bărbat mai puțin de 97 de minute nu a putut ajunge la victorie și astfel totul a trebuit decis după penalty-uri.

Obiectivul jucătorilor Beninului a fost cât mai exact posibil, în timp ce Buffalo și Anne Nesiri au făcut greșeli fatale din punctul de penalizare pentru Maroc.

Mai târziu în acea seară, Senegalul nu a permis o surpriză și se așteaptă să se califice în sferturile de finală după minim succes asupra Ugandei cu 1: 0. Deși demonstrează din nou o disciplină tactică excelentă, ugandezii s-au prăbușit în minutul 15, când golul important pentru țara lor a fost marcat de Sadio Mane.

Vedeta de la Liverpool ar fi putut dubla avantajul Senegalului în minutul 61, dar a ratat apoi un penalty.