este

Maria Șarapova este din nou pe locul 2 în clasamentul mondial de tenis pentru femei.

"Am visat să o bat pe Maria de când aveam 12 ani și am văzut-o câștigând Wimbledon", a spus Daria Gavrilova la începutul acestui sezon, după victoria surpriză a lui Sharapova la Miami.

Astăzi, însă, rusoaica de 21 de ani nu a reușit să-și repete realizările, iar Maria a luat o revanșă dulce cu 7: 5, 6: 3 într-un meci din semifinalele turneului de la Roma.

În meciul de astăzi, Gavrilova a reușit să-și tortureze compatriota din nou, dar după o oră și 48 de minute de joc Sharapova a reușit să pună capăt campaniei sale incredibile în capitala Italiei și duminică o va înfrunta pe Carla Suarez Navarro în încercarea de a câștiga pentru a treia oară în cariera ei. titlul "Internazionali BNL d'Italia".

Datorită acestei victorii, iubita lui Grigor Dimitrov garantează și o revenire sub №2 în clasamentul mondial, după ce rivala sa directă pentru această poziție - Simona Halep - a renunțat în prima semifinală. Aceasta înseamnă că Maria va fi a doua la viitorul Roland Garros, unde va încerca să-și apere trofeul din sezonul trecut și să obțină premiul pentru a treia oară în total.

Încă de la începutul meciului de astăzi, Sharapova a încercat să controleze o mare parte din playoff cu loviturile ei puternice, dar Gavrilova nu a avut cu siguranță nicio intenție de a ceda și a făcut-o adesea pe celebrul ei compatriot să facă greșeli cu un joc stabil și divers din linia principală. După ce a ținut prima pasă fără probleme, Maria a avut imediat două șanse să treacă, dar nu a reușit să profite de ele, iar în jocul următor era în pericol să-și piardă pasul.

Totuși, Șarapova nici nu a spart, iar la 2-1 a reușit din nou să asigure două breakball-uri, dar descoperirea nu a venit niciodată. Au urmat câteva jocuri calme pentru ca serverele să ajungă la 4-4, când lumea №3 a primit încă două șanse să câștige permisiunea compatriotului său. și le-a risipit cu două erori de întoarcere.

La 6-5, tânăra rusă a părăsit curtea pentru a se întâlni cu kinetoterapeutul, întrucât suferea niște dureri abdominale, dar în timpul pauzei Sharapova a reușit să se concentreze și în următorul joc a lovit lovitura decisivă, lovind cu pumnul la 15 și închizând stabilit în beneficiul ei după o oră de lupte sănătoase.

În al treilea joc din al doilea set, Maria a încercat să-și surprindă adversara cu mai multe încercări pentru o minge scurtă, dar în acele momente Daria Gavrilova a izbucnit cu o serie de spectacole de „lovitură fierbinte” și surprinzător de bune până la o pauză timpurie. Cu toate acestea, problemele fizice ale calificării în vârstă de 21 de ani au afectat vizibil forța slujbei sale și cu câteva reveniri puternice, Sharapova a reușit repede să revină la rezultat și chiar a preluat conducerea cu 4-3.

În următoarele câteva minute, lumea №3 a continuat să-și ducă adversarul cu atacuri puternice de la întoarcere și a reușit să aibă ocazia pentru o nouă descoperire. Gavrilova a reușit să o devieze, dar nervii nu au durat și cu o dublă greșeală i-a dat o nouă șansă lui Sharapova, care de această dată nu a greșit și la 5-3 nu a tresărit, servind locul ei în finală.