Ministrul Tineretului și Sportului Krasen Kralev a început și i-a premiat pe câștigători în cea de-a cincea ediție a maratonului de la Varna. Yousef Sbayi (Maroc) a triumfat la categoria masculină, iar Clementine Mukandanga (Rwanda) a acordat cel mai bun timp la categoria feminină. Anul acesta, 134 de sportivi au pornit pe distanța clasică de 42.195 km.

câștigătorii

În proba masculină, Sbai, care a câștigat și maratonul de la Sofia, a terminat în 2:17:25. A fost cu 12 secunde înaintea lui Duncan Koech (Kenya), pe locul doi. Al treilea a fost Jean Simoqueca (Rwanda) cu un decalaj de 26 de secunde. Cu cele 15 puncte câștigate de la maraton în capitala noastră maritimă, Yousef Sbai a luat și premiul de 15.000 BGN, care este acordat câștigătorului din lanțul „Alergarea ca mod de viață”. Clasamentul final este stabilit după cele trei maratoane din Bulgaria.

Pentru femei, Clementine Mukandanga a terminat în 2:35:14. Timpul ei este un nou record pe ruta Varna. Naom Jebet (Kenya) a terminat pe locul doi cu un decalaj de 7 secunde. Karen van Praen (Belgia) a ajuns pe locul trei pe podium, la 7:17 minute în urma câștigătorului.

Sunt foarte fericit că acest maraton, care face parte din lanțul „Alergând ca mod de viață”, se desfășoară pentru al cincilea an consecutiv. Scopul nostru principal este de a promova cursele lungi în toată țara. Acesta este un succes proiectul și competițiile de la Varna sunt anulate în fiecare an. În condițiile unei pandemii, începutul de masă din Varna a fost anulat. Au rămas doar concurenții profesioniști de 10, 21 și 42 km. Traseul este excelent, ceea ce ne oferă posibilitatea de a vezi alergări puternice, începutul cursei. Maratonul de la Varna a avut loc sub auspiciile sale, menționând că organizatorii au luat toate măsurile necesare pentru a asigura desfășurarea normală a cursei în condițiile unei pandemii de coronavirus.

"Important este să respectăm toate măsurile impuse de guvern. Acest lucru este valabil atât în ​​sport, cât și în toate sferele vieții publice. Sunt absolut suficiente pentru a ne proteja compatrioții. Îi chem pe toată lumea la o disciplină mai mare, deoarece face mai ușor să treci peste pandemie. Este dificil peste tot. Ministerul Tineretului și Sportului a făcut tot posibilul pentru a ajuta cluburile și federațiile sportive să facă față acestei situații. Din punct de vedere financiar, acestea sunt pe deplin securizate. foarte dificil să faci sport fără public, dar trebuie să ne obișnuim cu această realitate, pentru că sănătatea sportivilor, a fanilor, a compatrioților noștri este mai importantă decât orice ", a adăugat ministrul sporturilor.

245 de sportivi au participat la semimaratonul de 21 km. Cel mai rapid dintre bărbați a fost Bogdan Semyonovich (Ucraina), care a terminat în 1:05:26. Dintre femei, Francis Nyomokunsi (Burundi) era mai presus de toate. Ea a acordat un timp de 1:12:46 ore. 312 de concurenți au participat la cursa de 10,5 km. La proba masculină, bulgara Stoyan Vladkov a câștigat, terminând în minutele 33:38. La categoria feminină, sârba Olivera Jevtic a luat victoria cu un timp de 37:10 minute. A fost în fața bulgarilor Marinela Nineva și Silvia Georgieva .

Marocanul a luat Jackpotul după Varna Marathon, 3 femei au fugit sub palmares

Startul de astăzi în capitala mării a fost dat de ministrul tineretului și sportului Krasen Kralev