Ministrul sportului - Krasen Kralev este extrem de mulțumit de performanța sportivilor bulgari în timpul Jocurilor Europene de la Minsk. Iată ce a scris el pe rețeaua de socializare Facebook:

ministrul

"Performanță fantastică a sportivilor bulgari la Jocurile Europene de la Minsk. Bulgaria are deja 9 medalii (1 de aur, 4 de argint și 4 de bronz) și abia astăzi sportivii noștri au câștigat 8 premii.

Primul aur pentru Bulgaria de la Jocurile Europene de la Minsk

Maria Oryashkova ne-a adus o mare bucurie în sambo

Cu doar câteva minute în urmă, Maria Oryashkova a câștigat aurul la categoria de până la 80 kg la turneul de sambo. Ivaylo Ivanov a câștigat argint la categoria de până la 81 kg la competiția de judo, care are statutul de campionat european. Gimnastica noastră ritmică, care a câștigat 5 medalii, a făcut o performanță foarte puternică în capitala Belarusului. Catherine Taseva a câștigat argint în finala mingii și bronz în panglică. Ansamblul nostru format din Simona Dyankova, Madeleine Radukanova, Laura Traats, Stefani Kiryakova și Erika Zafirova a adus încă 3 premii - argint în toate jocurile și 5 bile, precum și bronz în 3 cercuri și 2 perechi de lilieci. În tragerea sportivă, Antoaneta Boneva ne-a încântat cu o medalie de bronz la pistolul cu aer de 10 m ".

Medalie de argint pentru Ivaylo Ivanov la turneul de judo al Jocurilor Europene

Cu locul al doilea, bulgarul și-a asigurat puncte pentru calificarea la Jocurile Olimpice de anul viitor

"Ieri Tsvetelina Tsvetanova a câștigat prima medalie pentru țara noastră la Minsk. A câștigat bronz la categoria de până la 48 kg la turneul de sambo. La Jocurile Europene de la Baku din 2015 Bulgaria a câștigat 10 premii. Apoi sportivii noștri au câștigat 1 aur, 4 argint și 5 bronz Cu performanța lor de până acum, sportivii bulgari fac o cerere serioasă pentru a îmbunătăți această realizare.