goluri pentru

Sundin a revenit la acțiune după aproape nouă luni

Andrei Markov și Robert Lang au marcat goluri târzii pentru legendara echipă de la Montreal, care a învins New York Rangers cu 6-3 într-un meci între două dintre echipele „Clasic 6” din Liga Națională de Hochei din SUA și Canada (NHL).

Lang a marcat pentru 5: 3 cu doar 4,31 minute înainte de final cu jucători de hochei pe gheață 4 la 4, iar puțin mai târziu și-a format hat-trick-ul cu un gol pe o plasă goală.

Cu această victorie, Canadiens, care au intrat într-o serie mare de 8 victorii și 1 pierdere în ultimele 9 jocuri, au ieșit cu un punct înaintea Rangers în clasamentul provizoriu al Conferinței de Est.

Alex Kovalev și Guillaume Latendres au condus Montreal de două ori înainte în prima treime a meciului, dar gazdele au returnat golurile prin Chris Durrey și Ryan Callahan. Cu toate acestea, Markov a oferit oaspeților conducerea la începutul ultimei treimi, iar Michal Rosival a redus-o la 3: 4 puțin mai târziu. Jaroslav Halak a salvat 36 de goluri pentru Montreal.

Steve Bernier a marcat două goluri în 12 secunde și a trecut mai devreme pentru un al treilea în victoria cu 4-2 a Vancouverului asupra gazdelor Edmonton în derby-ul canadian al zilei, marcând mult așteptata revenire a lui Mats Sundin pe gheață și debutul pentru Canucks.

Alex Burroughs și Paul Demitra au adăugat câte un gol pentru Vancouver, iar Jason LaBarbera a salvat 23 de goluri pentru câștigători. Sundin, care a jucat primul său joc în nouă luni, a stat 14 minute pe gheață pentru Vancouver. Fostul căpitan din Toronto, în vârstă de 37 de ani, a jucat între aripi Mason Raymond și Kyle Wellwood, care este fostul său coechipier la Maple Leafs.

Sundin a fost huiduit la fiecare atingere a bățului său de puc. Robert Nilsson și Eric Cole au marcat ambele goluri pentru Edmonton.