Cu două goluri ale lui Nicolas Pepe din lovituri libere directe, Arsenal a făcut o întorsătură târzie împotriva Vitoria Guimaraes și a câștigat 3: 2 acasă în grupa F din Europa League.

pepe

Vitoria a început meciul puternic și a ratat două poziții înainte ca Marcus Edwards să deschidă în minutul 9.

Adolescentul lui Tottenham fintează doi simultan în suprafața de pedeapsă și îl umple pe Martinez cu 1: 0.

Arsenal a apăsat și în minutul 32 a egalat după o centrare a lui Tierney și un șut precis al lui Gabriel Martinelli cu o lovitură de cap - 1: 1.

În minutul 39, însă, oaspeții au preluat din nou conducerea după o greșeală a lui Maitland-Niles în preluarea mingii. I-a fost luat, urmat de un șut în bara transversală, iar Bruno Duarte a adus pentru Vitoria 2: 1.

În a doua repriză, nu a fost clar cum Arsenal ar ajunge chiar la subiect, pentru că oaspeții au continuat să joace bine și să închidă spațiile. Cu toate acestea, Nicolas Pepe l-a înlocuit pe Lacazette în minutul 75 și cinci minute mai târziu a egalat pentru 2: 2 cu o lovitură de rabat dintr-un fault în colțul porții.

În minutul 93, Pepe a tras din nou dintr-o lovitură liberă și de data aceasta a evoluat inexorabil peste zid în colțul superior, iar Arsenal a luat cele trei puncte.

Astfel, „tunarii” au adunat un atu complet de 9 puncte pe primul loc în grupă. Este urmat de Eintracht cu 6 puncte, Standard Liege cu 3 și Vitoria încă cu 0.