Cel mai bun atlet bulgar de sărituri în înălțime din ultimii ani, Viktor Ninov, care în urmă cu doar o săptămână a acoperit standardul „B” pentru participarea la Campionatele Mondiale de la Daegu din această vară și la Jocurile Olimpice de la Londra de anul viitor, a terminat pe locul doi la turneul internațional de atletism din Polonia.orasul Szczecin in aceasta seara. Jumperul, antrenat sub conducerea lui Valery Tsvetkov, a realizat 223 cm. Câștigătorul competiției a fost Alexei Dimitrik (Rusia) cu 226 cm, iar campioana mondială de la Berlin 2009 Yaroslav Ribakov (Rusia) a fost, de asemenea, al doilea cu 223 cm.

eftimova

La același turneu, Inna Eftimova a terminat a treia în finala de 100 m cu o realizare de 11,38 secunde. Victoria a fost câștigată de campioana europeană de interior din această iarnă Olesia Pov (Ucraina) cu 11,28 secunde, iar compatriota ei Natalia Pogrebnyak a terminat pe locul doi cu 11,35 secunde. În semifinale, Eftimova și-a câștigat seria cu 11,41 secunde. Competiția de la Szczecin s-a desfășurat în condiții meteorologice nefavorabile și vreme foarte rece, ceea ce a împiedicat concurenții să arate tot ce au mai bun.