titlul

Novak Djokovic a câștigat titlul de Masters în Indian Wells după o finală disputată cu Roger Federer. Sârbul a câștigat cu 3: 6, 6: 3, 7: 6 (3) și a câștigat primul său titlu în 2014.

Cu toate acestea, Federer rămâne deținătorul recordului în California, cu un total de 4. Federer a dominat primul set și nu a lăsat nicio șansă adversarului său.

Elvețianul a făcut o descoperire timpurie, care i-a fost suficientă pentru a susține inițiativa și a dicta evenimentele de pe teren. A doua parte, însă, a fost diferită.

Djokovic a ieșit din criză și a reușit tot mai mult să găsească soluția potrivită în playoff. La 4: 3 în favoarea sa, sârbul a încercat și a închis imediat setul, nivelând scorul.

Djokovic a devenit din ce în ce mai încrezător și, cu un joc foarte asertiv, a luptat pentru o descoperire în al patrulea joc al setului decisiv.

Federer nu avea intenția să renunțe și să egaleze în ultimul moment posibil pentru 5: 5.

Cei doi au schimbat un alt joc pentru a ajunge la un tiebreak, în care Djokovic a falsificat rapid un punct 5: 1.

Federer a deviat primul meci, dar apoi mâna lui a trimis mingea în plasă și Nole a ridicat mâinile victorios.

Victoria este cea de-a 16-a poziție generală a lui Djokovic din 33 de meciuri disputate împotriva lui Roger Federer.