Leii au pierdut cu 0-1 la Oslo

scos

23:35 | 16 octombrie 2018.

Meciul de minute: Norvegia - Bulgaria 1: 0

Norvegia a învins Bulgaria cu 1-0 într-un meci al Ligii Națiunilor și a ocupat locul întâi în clasamentul grupei noastre.

Singurul gol al meciului de pe stadionul Ulevaal din Oslo a fost marcat de Mohamed Elyunusi în minutul 31. Scandinavii au câștigat destul de meritat, întrucât în ​​prima repriză „leii” s-au comportat urât. După pauză, jocul a fost egal, dar al nostru nu a creat niciodată o poziție de gol periculoasă și a pierdut logic.

În clasament, Norvegia și Bulgaria au câte 9 puncte, dar gazdele au o diferență de goluri mai bună - 4: 1 contra 5: 3. Urmează Cipru cu 4 puncte și Slovenia cu 1 punct. În runda următoare „tricolorii” vizitează insula Afrodita, în timp ce scandinavii vor juca la Ljubljana.

Petar Hubchev a făcut trei schimbări față de victoria cu 2: 1 asupra Ciprului. Ivan Bandalovski, Vasil Bozhikov și Bozhidar Chorbadjiiski au apărut în locurile lui Stahil Popov, Anton Nedyalkov și, respectiv, Bozhidar Kraev.

A făcut impresia că antrenorul a pariat pe 5 fundași, deoarece remiza se potrivea „leilor”. Atacantul lui Bournemouth, Joshua King, a condus atacul gazdelor, în timp ce fostul jucător al lui Litex, Bjorn Jonsen, a rămas pe bancă.

Prima jumătate a fost un coșmar pentru Bulgaria. Presa profundă și atacurile pe flancuri au creat o mulțime de dificultăți pentru „lei”, care nu au făcut un singur atac tolerabil în acele 45 de minute. Totul mai interesant în fața ușii gazdelor s-a încheiat cu o lovitură lungă și inexactă a lui Todor Nedelev.

În fața lui Plamen Iliev fierbe și scandinavii au câștigat fiecare luptă pe teren pentru prima minge. În minutul 10, Haitam Alessani a fost găsit pe stânga și a invadat suprafața de pedeapsă descoperită. Aceasta a fost urmată de o pasă către Joshua King, care în mod miraculos nu a reușit să efectueze un șut bun de la marginea zonei de poartă.

Mai târziu, Omar Elabdelawi a fost adus pe celălalt flanc cu o pasă de transfer minunată. A trecut paralel cu linia de poartă, dar Bozhidar Chorbadjiiski l-a închis pe King și nu i-a permis să intercepteze. În minutul 23, Mohamed Elyunussi a încercat o lovitură de rabat în colțul de sus și mingea a mers la câțiva centimetri de poartă.

120 de secunde mai târziu, golul echipei gazdă a fost anulat pentru un fault împotriva lui Iliev, dar după puțin mai mult de o jumătate de oră de joc, am capitulat. Elabdelawi a alunecat spre dreapta și a urmat o pasă spre poarta îndepărtată. Acolo Mohamed Elyunusi a deschis scorul cu o singură atingere - 1: 0!

La scurt timp după reluarea jocului, Petar Hubchev a luat măsuri și l-a înlocuit pe Chorbadjiiski cu atacantul central Radoslav Vassilev. În minutul 54, însă, Nikolay Bodurov aproape a marcat un autogol după o neînțelegere cu Iliev. În minutul 62 Bulgaria a creat o poziție de gol lizibilă. Georgi Kostadinov l-a găsit pe Ivelin Popov, care a tras, dar slab și portarul a prins în siguranță.

Apoi meciul s-a destrămat și situațiile interesante lipseau. În minutul 77, Hubchev a făcut o nouă înlocuire ofensivă - Georgi Kostadinov a venit în detrimentul lui Bozhidar Kraev. Cu toate acestea, acest lucru nu a dat rezultatul necesar și, până la final, King nu a reușit să înscrie un nou gol pentru Norvegia, după ce nu a reușit să intercepteze în fața portii goale.

Norvegia - Bulgaria 1: 0

Golgheter: 1: 0 Elyunusi (31)

Norvegia: 1. Jorstein, 14. Elabdelaui, 6. Nordtweit, 5. Rosted, 2. Alessani, 8. Johansen (77-Fossum), 18. Selnes, 19. Henriksen, 11.M. Elyunusi, 7. Regele, 10. T. Elyunusi Crescător: Lars Lagerback

Bulgaria: 23. Plamen Iliev, 11. Ivan Bandalovski, 4. Bozhidar Chorbadjiiski (49-R. Vassilev), 5. Nikolay Bodurov, 15. Vasil Bozhikov, 3. Petar Zanev, 7. Georgi Kostadinov (77-Kraev), 6 Simeon Slavchev (59-Malinov), 10. Ivelin Popov, 8. Todor Nedelev, 19. Kiril Despodov Crescător: Petar Hubchev

Stadion: Ulevaal, Oslo Arbitru: John Beaton (Scoția) Cartonaș galben: Selnes (Norvegia); Bandalovski, Bodurov, Nedelev, Zanev, Chorbadjiiski, Malinov (Bulgaria)