Campionatul Mondial de luptă și sport Sambo pentru bărbați și femei s-a încheiat în sala Armeec din Sofia. Ca de obicei, sportivii bulgari au prezentat Patria Mamă la un nivel înalt, câștigând în total nouă medalii în ambele stiluri.
Campionatul mondial a fost dat Bulgariei din cauza aniversării a 60 de ani de la apariția sportului în țară. Între timp, merituosul patron și antrenor al sambo-ului din țara noastră - Stoyan Saladinov, a fost de asemenea felicitat de Federația Internațională cu ocazia aniversării a 60 de ani.

luptătorii

Campioana mondială - Maria Oryashkova

Singura medalie de aur pentru Bulgaria și cel de-al patrulea titlu mondial a fost câștigată de Maria Oryashkova, la sambo feminin, la categoria de până la 80 kg. Fostul campion mondial la categoria de până la 62 kg. - Boris Borisov, a devenit vicecampion mondial. În categoria de mai sus până la 68 kg. - Martin Ivanov - Ahile, a câștigat o medalie de bronz.

În afară de o distincție față de cele trei metale prețioase, trei dintre concurenții noștri - Izabela Hristova (64 kg.), Gabriela Gigova (68 kg.) Și Ivan Iliev (+100), s-au clasat pe locul șapte. Debutul în clasa de greutate de 82 kg - Stoycho Terziev, clasat pe locul 11.

În ciuda lipsei unui medaliat cu aur în sambo de luptă, echipa noastră națională nu s-a înșelat și a câștigat trei medalii de argint și trei de bronz. Aceste succese le-au conferit onorabilul loc al doilea în competiția pe echipe, imediat după patria sambo Rusia și în fața echipei Ucrainei.

Rosen Dimitrov (stânga) cu Cupa Campionilor Mondiali

Veselin Ivanov a câștigat medalii de argint în sambo de luptă - la cat. până la 62 kg., Valentin Benișev - la cat. până la 74 kg. și Nikola Dipchikov - la cat. până la 90 kg. Locul al treilea a fost câștigat de legenda sambo-ului bulgar și singurul de pe planetă cu cinci titluri mondiale în categoria de până la 57 kg. - Marko Kosev, Kamen Georgiev în categoria de până la 100 kg. și Martin Marinkov în cele mai grele +100 kg.
Speranța noastră pentru o medalie în categoria de greutate de 68 kg - Tihomir Blagovestov, a fost afectată de judecători în semifinale și din cauza descalificării nu se luptă pentru locul al treilea. La 52 kg, Jordan Nguyen s-a clasat pe locul cinci.