altă

US Open, runda a doua
Taylor Townsend - Simona Halep 2-6 6-3 7-6 (4)

Cea mai mare surpriză de până acum în turneu - calificatorul Taylor Townsend, a arătat tenis excelent și a eliminat lumea №4 Simona Halep. Americanul l-a eliminat pe fostul lider în clasament după o schimbare cu 2-6 6-3 7-6 (4).

În prima jumătate a meciului, reprezentantul echipei gazdă nu a intrat în teren atât de des, dar apoi a intrat online cât mai curând posibil și acest lucru i-a adus multe pozitive. Acolo a manevrat volei cu brio, arătând o amplasare foarte bună și reflexe rapide. În total, aparițiile sale online au ajuns la 105.

Halep a câștigat prima repriză în doar 30 de minute, dar apoi a început să întâmpine mari dificultăți la al doilea serviciu. În plus față de strategia schimbată a lui Townsend, americanul și-a hărțuit adversarul cu un joc de backhand foarte puternic, cu care a câștigat adesea inițiativa în playoff. După ce totul a fost în regulă pentru fostul №1 în setul de deschidere, în al doilea și al treilea procentajul de puncte care s-au încheiat în favoarea ei în a doua lovitură a scăzut sub 50%.

În a treia parte, românca s-a trezit într-o poziție de recuperare la 2-3, ruptă la 0. Pare surprinsă de evoluția evenimentelor și de situația în care s-a aflat, tensiunea a început să afecteze Townsend. Două erori duble mai târziu, i s-au acordat trei puncte consecutive pentru o rebreak, dar a fost fantastică până la sfârșitul jocului și s-a solidificat - 4-2.

A fost 5-4 pentru americană, ceea ce însemna că a obținut dreptul de a servi pentru victorie. A condus 40-15 și a primit două puncte de meci, dar racheta a cântărit din nou în mână și a urmat o nouă eroare dublă. Al doilea meci de meci s-a încheiat din nou în favoarea Simonei, care s-a îmbunătățit apoi la breakball. Townsend a rămas fidelă pentru ea însăși și a intrat din nou online, deși nu era foarte bine asigurată. Cu toate acestea, ea a arătat o reacție perfectă și a reușit să se salveze. O lovitură de pas fenomenală a restabilit egalitatea, iar în al doilea breakball Halep a triumfat cu 5-5.

Lumea №4 a trebuit, de asemenea, să iasă dintr-un punct de descoperire, după care a ajuns la o minge de meci pe serviciul adversarului. Cu toate acestea, a urmat un out și reprezentantul gazdelor a reușit să profite, punând setul într-un tiebreak.

Nivelul de joc a fost extrem de ridicat, deoarece agresivitatea Townsend și rețeaua ei de servicii au fost întâmpinate de apărarea incredibilă și mișcarea perfectă a lui Halep. Cei doi au schimbat două mini-pauze la 3-3. Următoarea greșeală a venit din racheta lui Halep, care a forțat un șut dintr-o poziție confortabilă și i-a dat adversarului dreptul de a servi din nou pentru victoria cu 5-4. O nouă mare volei a adus Townsend două noi mingi de meci.

Aceasta este prima victorie asupra americanului de 23 de ani asupra unui sportiv de top 10. În runda următoare o va întâlni pe Sorana Karstya, care a învins-o pe Alyona Bolsova Zadionov cu 3-6 6-4 6-2.