după

US Open, 1/4 finală

Tsvetana Pironkova - Serena Williams 6-4, 3-6, 2-6

Povestea incredibilă a lui Tsvetana Pironkova la US Open s-a încheiat după o pierdere dramatică de trei seturi în fața legendarei Serena Williams. Bulgara a câștigat primul set, dar experiența și clasa lui Williams au scos-o din nou din situația dificilă și au condus-o la succes.

Bulgara a arătat din nou un joc foarte inteligent și frumos, care i-a adus multe complimente de la legendarul campion Chris Evert, care a comentat meciul. În primul set, Pironkova a învins cu siguranță câștigătorul a 23 de titluri de Grand Slam și poate regreta ocazia ratată.

În ciuda înfrângerii, Pironkova a părăsit New York-ul cu capul sus, după ce a creat una dintre cele mai mari senzații din istoria modernă a US Open. Fosta noastră primă rachetă, precum și toți fanii tenisului din țara noastră, vor privi cu mare optimism la viitoarea Roland Garros, unde bulgarul apare într-o țâțe cu participanți.

Primul set:

0-1 Pironkova a returnat intriga după ce a rămas în urmă cu 0-40, dar nu a existat niciun răspuns pentru serviciul lui Williams, care a înregistrat trei ași în timpul jocului.

1-1 - Pironkova a arătat un joc foarte precis și i-a dat doar un punct lui Williams, întrucât în ​​ultima joacă plasa l-a ajutat pe jucătorul Plovdiv.

1-2 - Williams a riscat din nou serviciul maxim, iar această abordare a avut din nou succes. La fel ca primul joc, acesta s-a încheiat și cu un punct de serviciu direct pentru american.

2-2 - Joc la zero pentru Pironkova! Bulgarul a crescut semnificativ viteza serviciului și acest lucru l-a surprins pe Williams nepregătit, americanul făcând trei greșeli în schimb.

3-2 - Descoperire, Pironkova - Williams a mers foarte agresiv în atac, dar Pironkova a răspuns provocării americanului. Bulgară a ratat primul punct de pauză, dar la a doua șansă a fost impecabilă și a ieșit în față în rezultat pentru prima dată de la începutul meciului.

4-2 - Al treilea joc consecutiv pentru Pironkova. Williams a atacat din nou foarte intenționat, dar bulgara a demonstrat o apărare excelentă, care și-a disperat adversarul.

4-3 - Serviciul lui Williams s-a dovedit din nou cea mai puternică armă a ei. Americanul a înregistrat un joc la zero și a păstrat intriga în set.

5-3 - Descoperire, Pironkova - Deși nu a convingut la primul serviciu, Pironkova a demonstrat din nou un joc foarte dinamic, care s-a dovedit a fi imposibil pentru Williams.

5-4 - Pironkova a avut un set point, dar nu a reușit să-și dea seama, apoi a salvat unul pentru Williams. Cu toate acestea, americanul a avut succes în al doilea și a rămas în platou.

6-4 - Seth, Pironkova - Cei doi rivali au schimbat un punct la începutul jocului, dar apoi Pironkova a fost amanta terenului și a realizat noul setpoint care s-a deschis în fața ei.

Al doilea set:

1-0 - Pironkova a câștigat jocul de serviciu al lui Williams și a ieșit înainte în setul secund.

1-1 - Atacurile riscante ale lui Williams au dat roade din nou, întrucât americanul nu i-a permis lui Pironkova să facă o descoperire la începutul setului.

1-2 - Descoperire, Williams - Pironkova a ajuns din urmă cu un deficit de 0-30, apoi a salvat două puncte pentru o descoperire, dar experiența lui Williams a vorbit de la sine și americanul a preluat conducerea pentru prima dată de la începutul setului.

2-2 - Deși întâmpina probleme serioase cu primul său serviciu, Pironkova a salvat un nou punct de descoperire, după care a reușit să întoarcă scorul și să egaleze jocurile.

2-3 - Williams a înregistrat un nou joc la zero după ce Pironkova a început pentru prima dată să dea semne de oboseală.

3-3 - Pironkova a pariat pe play-off-uri scurte și agresive, care s-au dovedit a fi o tactică câștigătoare, iar bulgara a întrerupt seria puternică a adversarei sale.

3-4 - Williams a preluat din nou conducerea. Americanul „și-a relaxat mâna”, iar atacurile sale agresive au dus la greșeli neprovocate ale lui Pironkova.

3-5 - Descoperire, Williams - Americanul a atins un progres după un joc foarte precis, dar și o doză considerabilă de șanse în momentele importante.

3-6 - Seth, Williams - Pironkova a condus cu 30-15, dar Williams a înregistrat trei ași consecutivi și a egalat scorul în meci.

Al treilea set:

0-1 - Pironkova a compensat un deficit de 0-30, după care ambii adversari au avut ocazia să încheie jocul în favoarea lor, dar în cele din urmă Williams a fost cel care a câștigat jocul de maraton, care a durat 15 minute.

0-2 - Descoperire, Williams - Pironkova a reușit din nou să egaleze scorul după 0-30, dar Williams a fost din nou mai precis în partea finală a jocului.

1-2 - Pironkova a făcut o cotitură de 15-30, apoi a ratat un punct pentru a câștiga jocul, dar în a doua încercare a avut succes și nu i-a permis lui Williams să preia controlul deplin al meciului.

1-3 - Descoperire, Williams - Cei doi rivali au schimbat un punct la începutul jocului, dar apoi două greșeli ale lui Pironkova și un punct direct din serviciu i-au permis lui Williams să ajungă la o descoperire.

2-3 - Pironkova a lăsat vie intriga după un joc grozav, în care a condus 40-0, apoi și-a dat seama de a doua sa minge de joc.

2-4 - Williams a fost foarte aproape de a câștiga meciul după ce a terminat jocul cu al 19-lea as de la începutul meciului.

2-5 - Descoperire, Williams - Pironkova a condus cu 40-15, dar apoi Williams a crescut brusc, iar bulgarul a trebuit să salveze un punct de descoperire. A reușit să o facă o dată, dar la a doua încercare, americanul a fost infailibil și s-a apropiat doar de un joc de semifinală.

2-6 - Joc, set și meci, Williams - câștigătoarea a 6 titluri din turneu a arătat din nou un joc foarte agresiv și a reușit să încheie meciul în favoarea ei.