frumoasa

Lucie Hradecka a provocat senzație în prima rundă a Australian Open, eliminând-o pe Ana Ivanovic, care a fost plasată sub №5 în remiza principală, după ce a căzut în urmă cu un set pentru 1-6 6-3 6-2 final. Ceha, care va împlini 30 de ani în câteva luni, nu se întâlnise cu această rivală de la Wimbledon 2009 când a pierdut în trei seturi.

Cu două descoperiri, Ivanovic a luat primul set cu 6-1 în doar 22 de minute. Răspunsul lui Hradetska nu a întârziat să apară. Cu o pauză timpurie, a tras confortabil cu 3-0 și, deși sârba a reușit să o readucă, cehul a luat o altă pasă de la adversarul ei și a egalat seturile. Hradecka a continuat mai încrezător în partea decisivă, când cu două pauze noi a decis meciul într-o oră și 27 de minute.

"Nu-mi vine să cred că am reușit. Primul set a fost foarte dificil, dar în al doilea am spus că trebuie să schimb ceva. Eram destul de nervos, dar mă bucur că totul s-a încheiat așa pentru mine. Sper să continui așa. de acum înainte în turneu ", a spus Hradetska.

"Este foarte dezamăgitor. Acesta este probabil cel mai rău lucru care s-ar fi putut întâmpla. Dar anul abia începe și sper că, după ce am lucrat la unele lucruri, voi performa diferit în următoarele turnee. Deocamdată, planul pe care vreau să îl joc în Dubai, Monterey, Indian Wells și Miami ", a spus Anna Ivanovic.

Simona Halep și-a început participarea la Australian Open din acest an cu o victorie convingătoare după 6-3 6-2 asupra lui Karin Knapp. Linia de bază под3 din extragerea principală nu a prezentat semne de boală după ce a fost forțată să rateze turneul din Sydney din cauza bolii.

Knapp a început cu o pauză timpurie și 2-0, dar românul a răspuns cu un rebreak instantaneu, apoi a încercat din nou și a luat un avans de 4-2. Până la sfârșitul primei reprize, Halep a dat doar un singur joc adversarului său, făcând a treia pauză în al nouălea joc.

În a doua repriză, Knapp nu a câștigat niciun joc, permițând patru descoperiri cu 6-2 în favoarea lui Halep. Italianul a făcut 40 de greșeli neprovocate împotriva a 26 la Cupa Mondială №3.

Tânăra Belinda Bencic, plasată sub №32, nu a putut găsi o contracarare împotriva Julia Gorges, care este mult mai experimentată decât ea. Nemțeanul i-a dat doar trei jocuri lui Bencic pentru 6-2 6-1 în puțin peste o oră. Georges a făcut 30 de lovituri câștigătoare împotriva a doar 4 dintre elvețieni.

Un alt plasat în fața Svetlana Kuznetsova (№27) a părăsit lupta devreme. Rusa a renunțat după o înfrângere cu 4-6 2-6 a francezei Caroline Garcia. Aceeași soartă a avut-o și cea de-a 28-a în schema Zabine Lisicki, care a condus-o pe Kristina Mladenovic, dar a făcut o întoarcere pentru finalul 6-4 4-6 2-6.

Angelique Kerber, clasată pe locul nouă, a luat al doilea set la zero împotriva Irinei-Camelia Begu, dar și-a făcut bagajele după ce românca a câștigat cu 6-4 0-6 6-1.