Pe 23 august, exact acum 11 ani, Levski a deschis o nouă pagină pentru fotbalul clubului bulgar.

alăturat

Echipa lui Murray Stoilov a devenit primul participant bulgar la grupele Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe a patra în Italia Chievo cu un scor total de 4: 2.

Primul meci pe teren propriu s-a încheiat cu 2-0 în favoarea „albaștrilor”, ceea ce a făcut revanșa de la Verona extrem de tensionată și interesantă.

Cu toate acestea, elevii lui Murray au reușit să conducă cu 0: 2 la pauză și au păstrat un egal 2: 2 în repriza a doua, ceea ce le garantează o realizare unică.

Puțin mai târziu, Levski a aflat că se află în „grupa morții” alături de echipele Barcelona, ​​Chelsea și Werder, nereușind să câștige un punct și a părăsit turneul cu un singur gol marcat (în ușa londonezilor, lucrarea lui Marian Ognyanov).

Acum, 11 ani mai târziu, „blues” rămân departe de realizările acelei echipe, dar clubul a început să facă o selecție puternică care să dea speranță fanilor.

În același timp, Murray Stoilov a fost aproape să repete miracolul cu Astana împotriva lui Celtic, dar în cele din urmă nu a reușit să ajungă din urmă cu primul meci, iar echipa kazahă va fi mulțumită de participarea la grupele Ligii Europa.

Vedeți în galerie unde sunt euroheroii lui Levski, care a clasat pentru prima dată o echipă bulgară în grupele Ligii Campionilor după revanșa cu Kievul din 23 august 2006.