Slavia l-a învins pe Botev (Vratsa) cu 1: 0 și s-a calificat în playoff-ul final, pe care îl trimite într-un baraj pentru Europa League. În timpul regulat ambele echipe nu au reușit din nou să înscrie, iar singurul gol a căzut în minutul 99 dintr-o lovitură de pedeapsă a lui Tsvetelin Chunchukov.

prelungiri

Astfel, „albii” îl vor înfrunta pe Ether, iar câștigătorul va întâlni al treilea în clasamentul final într-un meci direct pentru Euroquota.

Slavia - Botev (Vr) 1: 0, Chunchukov a marcat din penalty

Primul meci s-a încheiat fără goluri

Meciul a început în mod egal, cu multe greșeli din partea ambelor echipe din centrul terenului. În minutul 16, Georgi Yomov a avut o șansă excelentă de a deschide scorul. Jucătorul ofensiv a fost adus în spatele apărării oaspeților și a dat o lovitură pe care Krassimir Kostov a ucis-o. Mingea a revenit pe aripă, care a tras din nou, dar de această dată Iliya Milanov a îndepărtat de pe linia porții.

Patru minute mai târziu, Daniel Genov a scăpat de Tombak în zona de penalizare a lui Slavia, dar nu a reușit să detecteze bine crucea lui Emil Stoev.

Jocul a continuat să fie egal. În minutul 35 Stoev nu a reușit să profite de o greșeală a lui Preslav Petrov. Kostov a trimis mingea în câmpul „albilor”, unde fundașul a greșit, dar Georgi Petkov a salvat șutul pe aripa lui Vratsa.

Două minute mai târziu, Krasi Kostov a strălucit și el cu o bună intervenție. În primul rând, portarul a interceptat o pasă pentru Tsvetelin Chunchukov. Mingea a ajuns la Yomov, care a încercat să găsească ușa goală, dar garda oaspeților a salvat.

La sfârșitul reprizei, un bun atac al gazdelor s-a încheiat cu o lovitură peste ușa lui Vladislav Uzunov.

Botev a început a doua parte mai activ. În minutul 57 oaspeții au organizat un contraatac periculos după o greșeală a lui Petrov. Simeon Mechev a controlat mingea și a combinat cu Milan Vushorovic. Muntenegrul s-a întors la coechipierul său, care a tras slab și nu l-a împiedicat pe Petkov.

Un minut mai târziu, Genov a încercat să-l surprindă pe portarul Sofiei dintr-un unghi mic, dar mingea a trecut periculos pe lângă ușă.

În minutul 65, banca Slaviei a avut pretenții serioase pentru o penalizare pentru că l-a împins pe Georgi Yomov de la Ventzi Kerchev. Cu toate acestea, arbitrul Dragomir Draganov a dat un singur joc pentru a continua jocul.

Zece minute mai târziu, Yomov a ratat o altă bună ocazie de gol. Tasevski centrează de pe stânga, Chunchukov a ratat mingea, care a ajuns în aripă, dar nu a găsit poarta goală cu un șut puternic.

La sfârșitul timpului regulat, ambele echipe au avut o bună ocazie. Mai întâi, Martin Kavdanski a tras cu capul pe lângă ușă după o centrare dintr-un corner. Apoi, cu o intervenție decisivă, Georgi Valchev l-a împiedicat pe Chunchukov să înscrie un gol.

În minutul 99, Slavia a preluat conducerea. Valeri Domovchiiski l-a doborât pe David Munoz în suprafața de pedeapsă, iar arbitrul a arătat punctul alb, deși ar fi putut hotărî o încălcare în atacul spaniolului. În spatele mingii se afla Tsvetelin Chunchukov, care cu un șut neobosit în colțul din stânga a marcat cu 1: 0.

Sasho Angelov a reacționat imediat și l-a eliberat pe Miroslav Budinov. În minutul 109, atacantul a centrat în zona de penalizare, unde Kavdanski a șutat cu capul, dar Petkov a reușit. După aceea, portarul s-a certat cu Valeri Domovchiiski, iar motivul reacției veteranului nu a devenit niciodată clar.

Până la sfârșitul meciului, Vratsa a apăsat, dar a fost dificil să ajungă la poziții în fața ușii lui Georgi Petkov. Paznicul, în stil tipic, a întârziat cu pricepere timpul când a existat o astfel de ocazie, iar „albii” au ajuns la un meci cu Ether.