Rușii au pierdut cu 2: 3 în primul meci din a treia rundă de calificare a Ligii Campionilor

lovit

22:24 | 8 august 2018.

Naționalul bulgar Ivelin Popov a marcat un gol, dar Spartak Moscova (Rusia) a pierdut ca oaspete cu 2: 3 de la PAOK Salonic (Grecia) în primul meci din a treia rundă de calificare a Ligii Campionilor.

Echipa rusă a preluat conducerea cu 2-0 până în minutul 17. Ivelin Popov a început ca titular pentru prima dată și a deschis scorul în minutul 7. Bulgarul a primit mingea de la Roman Zobnin și cu un șut precis a trimis mingea în colțul porții adversarului.

Zece minute mai târziu, Quincy Promes a făcut 2: 0 după o asistare a lui Luis Adriano.

După aceea, însă, jucătorii ruși au încetinit, iar gazdele au făcut o schimbare înainte de pauză. Drept pentru echipa greacă au fost Alexander Prijovic în minutul 29 dintr-un penalty, Dimitris Limnios în minutul 37 și Dimitrios Pelkas în minutul 44.

În minutul 71, Spartak Moscova ar fi putut egala, dar Quincy Promes a ratat un penalty. Ivelin Popov a fost înlocuit în minutul 64 de Artyom Timofeev.

Revanșa este la Moscova săptămâna viitoare. Câștigătorul final va întâlni Benfica (Portugalia) sau Fenerbahce (Turcia) într-o dispută pentru un loc în grupele Ligii Campionilor.