peste

Premiul fondului de peste 100.000 de dolari (100.890 dolari) sau 6,5 milioane de ruble va fi distribuit de câștigătorii prestigiosului turneu de lupte libere „Ivan Yarigin”, care începe astăzi la Krasnoyarsk (Rusia).

Luptători din 15 țări vor apărea pe saltea, inclusiv doi bulgari - Krum Chuchurov (57 kg) și Miroslav Kirov (74 kg).

Echipa SUA este condusă de medaliatul cu bronz de la Cupa Mondială din 2014 Tervel Dlagnev (125 kg), care este de două ori câștigător al „Ivan Yarigin”, și Brent Metcalfe (65 kg), câștigător al turneelor ​​din Grand Golden Seria Prix. Yankees au pariat, de asemenea, pe Aaron Pico, în vârstă de 18 ani (65 kg), care este subcampionul mondial la juniori de anul trecut. După acest succes, tânărul a primit o invitație de a concura în lanțul autoritar de meciuri mixte „Balator”, unde luptă și bulgarul Blagoy Ivanov. După Jocurile Olimpice de la Rio 2016, Pico a dezvăluit că intenționează să-și continue cariera în dublu mixt.

Echipa japoneză include Shinichi Yumoto, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Londra 2012. După Londra, asiaticul a luat o pauză de aproape 2 ani, iar întoarcerea sa la covor a fost în octombrie la un turneu de la Yakutsk, unde Yumoto a pierdut în finală la categorie.

Asiaticii includ și câștigătorii campionatului național din decembrie Kotaro Tanaka (65 kg), Tsubashi Asai (74), Shinuya Matsumoto (86) și Kasutoshi Kanazawa (125).

Ibrahim Saidov din Dagestan va debuta pentru echipa din Belarus. În 2010 a câștigat titlul Rusiei la categorie. până la 96 kg, iar doi ani mai târziu a fost descalificat pentru dopaj. După ce și-a ispășit pedeapsa, Saidov a decis să lupte pentru echipa din Belarus și în urmă cu o săptămână a câștigat o medalie de argint la campionatul țării la pisică. cântărind până la 125 kg.
În Krasoyarsk, Saidov va începe la cat. până la 97 kg.

Echipa Belarusului este condusă de liderii săi, care sunt Vladislav Andreev (57 kg) și Ali Shabanov (74), câștigători ai Cupei Mondiale 2014.
Și în lupta feminină, Belarus se va baza pe Anastasia Guchok (60), Vasilisa Marzalyuk (75) și Zalina Sidakova (55), câștigătoare ale campionatelor mondiale.

Echipa din Kazahstan a sosit cu 24 de luptători. Printre aceștia se numără Rasul Kaliev (57 kg), Esbolat Nurzhumbaev (86 kg), Daulet Shabanbay (125 kg) și Mamed Ibragimov (96), câștigători ai Campionatului Asiatic.