bulgarilor

După weekendul șoc, în care sportivii noștri au câștigat 9 medalii la Jocurile Europene de la Minsk, în a 4-a zi de ieri, producția bulgară sa dovedit a fi destul de slabă.

În luptă, toți trei reprezentanții noștri liberi - Georgi Vangelov (57 kg), Miroslav Kirov (74) și Svetoslav Dimitrov (86), și-au pierdut primele lupte. Vangelov a fost încă atras de repechages pentru bronz astăzi (adversarul său este macedoneanul Vladimir Egorov), după ce a fost învins de Mahir Amiraslanov (Azer) la start și s-a calificat în finală.

În regata cu canoe-caiac care a început ieri, bulgarii nu au avut nici succes. Miroslav Kirchev a rămas al 4-lea în seria preliminară, iar în semifinale și mâine va rema în finala B în caiacul de 1000 m. Canoistul Angel Kodinov a rămas pe locul 7 în semifinale și a terminat, deoarece nu există final B în canoe de 1000 m.

Perechea mixtă de badminton Maria Mitsova și Alex Vlaar și-au pierdut al doilea meci în orașul A al lui Gabrielle și Chris Adcock (Vbr) cu 0: 2 (-14, -18), iar Daniel Nikolov a suferit o a doua pierdere în oraș. F de Luka Vraber (Av) cu 1: 2 (-17, 23, -18). Vlaar și Dimitar Yanakiev s-au calificat însă în sferturile de finală după un al doilea succes la dublu masculin - 2: 0 (10, 19) asupra lui Dominik Stipzic și Filip Birker (Av) în orașul F.

La săriturile cu trambulină, Marian Mihalev este pe locul 14, iar Ana-Maria Stoilova și Antonio Papazov sunt pe locul 4 la aerobic. Arcașul Dobromira Danailova a fost eliminat în prima rundă la disciplina „spate” după 1: 7 împotriva Vanessa Landy (It).