provine

Real Madrid l-a învins pe Paris Saint-Germain pentru a doua oară și a eliminat adversarul în 1/8 de finală a Ligii Campionilor.

„Regii” au câștigat meritat cu 2: 1 vizitând Parisul și cu un scor total de 5: 2 s-a impus în marele ciocnire din această fază a turneului.

În seara asta oaspeții au început mai bine meciul și au creat prima situație gravă. În minutul 18 Asensio a centrat și Sergio Ramos a făcut un șut redus, dar Areola a reacționat foarte bine și și-a salvat poarta.

PSG a egalat treptat jocul, dar atacurile lor nu au funcționat. În minutul 38 Benzema a primit o minge lungă foarte bună și a rămas singur împotriva lui Areola, dar șutul său nu a fost suficient de bun și gardianul a salvat cu piciorul cu o anumită șansă.

Ultimele minute ale reprizei au fost pentru gazde și au creat mai multe situații periculoase. În minutul 43 Mbape a ieșit pe dreapta, dar a ales să tragă în loc să treacă către Cavani, iar Navas a făcut o salvare importantă.

În a doua repriză, Paris Saint-Germain a încercat să facă presiuni, dar a primit un gol dintr-un mare contraatac al lui Real.

Danny Alves a pierdut mingea în jurul centrului, Asensio a rupt în stânga și l-a găsit pe Lucas Vazquez, care a centrat pe stâlpul îndepărtat.

Acolo, Cristiano Ronaldo s-a ridicat și a deschis scorul cu o lovitură de cap - 1: 0 pentru „Baletul Alb”.

Gazdele aveau deja nevoie de trei goluri clare pentru a aduce meciul la prelungiri, dar situația lor a devenit prea complicată în minutul 66, când au rămas cu o persoană mai puțin. Marco Verratti a primit naiv un al doilea cartonaș galben pentru a protesta împotriva judecătorului și a mers la vestiar.

Real a continuat să atace periculos, iar Asensio a lovit bara transversală cu un șut frumos din careu.

În minutul 71 PSG a egalat cu un gol foarte norocos, în care Pastore a tras cu capul, Casemiro a ucis mingea în Cavani și ea a intrat cumva pe ușă pentru 1: 1.

Trei minute mai târziu, Benzema nu a mai avut încredere și nu a reușit să finalizeze un contraatac promițător, dar în curând norocul a zâmbit oaspeților.

În minutul 80, într-un alt contra periculos Rabio a îndepărtat greșit mingea și a aterizat în Casemiro, șutul său deviat în Marquinhos și a devenit imposibil pentru Areola - 2: 1 pentru Real Madrid.

Până la final, jucătorii lui Zinedine Zidane ar fi putut înscrie mai mult, dar și Vazquez a lovit bara transversală, iar Areola a luat un șut de la Asensio.

Astfel, PSG este din nou eliminat din Liga Campionilor în această fază, în timp ce Real va urmări câștigarea turneului pentru al treilea sezon consecutiv.