Ambele echipe au arătat un fotbal minunat, deoarece ucrainenii au reușit să ajungă la victorie

23:39 | 21 februarie 2018.

fața

Roma a pierdut cu Shakhtar Donețk 1: 2 în primul meci din 1/8 de finală a Ligii Campionilor, disputat pe stadionul Metalist.

Cele două echipe au schimbat reprize, arătând fotbal foarte atractiv și atacant. Chengiz Yunder a oferit oaspeților un avans, dar golurile lui Facundo Ferreira și Fred au adus victoria ucrainenilor. Revanșa de la Roma are loc pe 13 martie.

La începutul meciului, ambele echipe s-au grăbit să atace și au schimbat mai multe poziții periculoase în doar 10 minute. Mai întâi Fred a lovit periculos în zona de pedeapsă și a lovit o iarbă în mijlocul ușii, dar Alison a fost atentă și deviată.

La scurt timp, Edin Dzheko a îndreptat mingea jos spre mijlocul ușii, dar tocmai când era gata să înceapă sărbătorirea, portarul Andriy Pyatov a salvat în ultimul moment și a împiedicat o schimbare a rezultatului.

În minutul 21, un mare atac al jucătorilor de la Roma a împiedicat apărarea lui Șahtior, dar s-a încheiat prea dezamăgitor după ce bosniacul a trimis din nou mingea în ușă. Lovitura s-a dovedit a fi prea slabă și Pyatov a prins-o cu ușurință.

În minutul 28, o centrare periculoasă a lui Diego Perotti nu a reușit, după ce apărarea adversarului a arătat o sincronizare bună și a îndepărtat rapid mingea în afara suprafeței de pedeapsă.

În minutul 41 Roma a câștigat meritat conducerea în rezultat. One Dzeko a arătat un aspect minunat și a trimis o pasă subțire către Chengiz Yunder, care a trimis calm mingea în ușă din interiorul suprafeței de pedeapsă. Cu un astfel de rezultat, prima repriză s-a încheiat.

În a doua repriză, gazdele au luat viteză și au încercat să întoarcă golul. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 52. O performanță individuală incredibilă a lui Facundo Ferreira s-a încheiat cu o lovitură din careu. Atacantul a trimis mingea în ușă, făcând scorul 1: 1.

Golul i-a trezit pe jucătorii lui Șahtar și au început să se uite tot mai des la ușa Romei. În minutul 56, Marlos a primit o pasă precisă de la un metru de la punctul de penalizare și a tras un șut. Totuși, portarul Alison a arătat reflexul unei pisici și și-a salvat echipa dintr-un al doilea gol.

În minutul 63, Tyson a primit o pasă bună și a făcut o reducere minunată de la o distanță lungă până la colțul din dreapta al ușii. Cu toate acestea, Alison a făcut o salvare excelentă și a ucis mingea.

În minutul 72, garda Romei a fost neputincioasă de data aceasta. Fred trage inevitabil dintr-o lovitură liberă directă, trimițând mingea de piele chiar sub grinda superioară a „lupilor”.

În minutul 83 Alison a mai făcut o salvare senzațională. O minge deviată a ajuns la Taras Stepanenko pe marginea suprafeței de pedeapsă și a șutat spre poartă, dar mingea s-a oprit în mănușile portarului în loc de în colțul din stânga jos.

În ultimele secunde de meci Facundo Ferreira a găsit spațiu în zona de penalizare și a tras, dar șutul a fost blocat de un fundaș care a lovit în fața liniei porții.

Șahtior Donețk - Roma 2: 1

Golgheteri: Chengiz Yunder (41), Facundo Ferreira (52), Fred (72)

Miner: Pyatov, Butko, Krivtsov (ordinul 45 '), Rakitsky, Izmail, Stepanenko, Fred, Marlosh, Tyson, Bernard (Kovalenko 89'), Ferreira
Antrenor: Paulo Fonseca

Romi: Alison, Florentzi (Perez 72 '), Manolas, Fasio, Kolarov, De Rossi, Strothman, Yunder (Gerson 72'), Naingolan (Defrel 83 '), Perotti, Dzeko
Antrenor: Eusebio Di Francesco