Real Madrid a suferit o pierdere șocantă de 1: 2 în fața echipei Girona din Catalonia.

scufundat

Campionii Spaniei au condus în rezultat după prima repriză, dar au făcut o întorsătură rapidă și sunt deja la 8 puncte în spatele liderului din clasamentul Barcelona.

Girona a lovit bara transversală în minutul 11 ​​și imediat după a marcat un gol. Portarul Bono a salvat un șut al lui Ronaldo, dar în prelungiri Isco a marcat cu 1: 0 pentru „Baletul Alb”.

În prima repriză, Ronaldo de două ori și Benzema nu au reușit să dea un avantaj serios Realului, dar și gazdele au creat pericole și au lovit încă o dată transversala.

În minutul 54 Girona a egalat meritat. Stuani a trecut de Ramos și de înlocuitorul lui Nacho și a terminat în colțul apropiat pentru 1: 1. La doar 4 minute mai târziu, Mafeo a întâmpinat o minge slab eliminată de apărarea Realului, iar Porto a deviat șutul cu un toc și a marcat astfel pentru 2: 1. Cu acest obiectiv, însă, se părea că Porto era în ambuscadă.

Până la final, Realul nu a reușit să ajungă la egalitate, în ciuda schimbărilor ofensive ale lui Zidane, iar Girona a obținut succes în primul său meci împotriva „regilor” din elita spaniolă.