noului

Internazionali BNL d’Italia, sferturi de finală
Diego Schwartzman - Rafael Nadal 6-2 7-5

Diego Schwartzman a făcut mare senzație la Masters din acest an de la Roma, după ce a învins și eliminat de nouă ori campionul Rafael Nadal. Argentinianul a zburat pe teren și s-a opus lumii №2 de la linia de bază și, la un moment dat, chiar a făcut ca actualul câștigător al trofeului să pară ideal. Lumea №15 nici măcar nu i-a dat un set spaniolului și după 6-2 7-5 continuă în semifinale.

În primele sale două jocuri după o lungă pauză de șase luni, Nadal a arătat un tenis incredibil. A dat în total șase jocuri lui Pablo Carenho Busta și Dusan Lajovic, iar astăzi a făcut din nou tot posibilul, dar pe de altă parte a existat un adversar care a arătat cel mai înalt nivel de tenis.

Schwartzman îl va înfrunta pe Denis Shapovalov într-o luptă pentru un loc în finală. Mai devreme astazi canadianul l-a învins pe Grigor Dimitrov în trei seturi.

Nadal a fost primul care a atins un punct de descoperire în meci, profitând de două erori de revers ale adversarului în al patrulea joc. Cu toate acestea, spaniolul a ratat un forehand pe diagonală, iar argentinianul l-a bătut pe net și a ieșit. Lumea №2 căuta în mod intenționat spatele lui Schwartzman, dar locul opt se opunea într-un mod incredibil de la linia de bază. A terminat un forehand în dreapta și a atins trei puncte pentru o descoperire în al cincilea joc. A mai câștigat de această parte și a condus cu 3-2.

Apoi, Rafa a căutat o nouă modalitate de a străpunge apărarea argentinianului și a intrat cu succes pe internet. Cu toate acestea, Schwartzman a arătat același lucru, și-a transformat pasul de la 0-30 și a consolidat pauza.

La 2-4, campionul de nouă ori a ratat o retragere a drepturilor și s-a confruntat cu un nou breakball. La început a scăpat când și-a dat seama de o minge scurtă de succes, dar această lovitură sa dovedit a fi o mișcare de disperare. Aceasta a fost singura șansă pentru spaniol de a depăși adversarul în stare perfectă și a început să folosească tehnica adecvată prea des. Următoarele două mingi scurte au eșuat și Schwartzman a făcut o nouă descoperire. Și apoi nu a avut nicio problemă în închiderea setului cu 6-2.

În primul set, Nadal a făcut mai multe greșeli neprovocate decât adversarul său și a făcut mai puțini câștigători, iar această tendință s-a menținut în primul joc din a doua repriză, când argentinianul l-a prins de nouă ori pe campion și și-a asigurat două puncte consecutive pentru un progres. În mod miraculos, Schwartzman nu a terminat o lovitură de mână pe net, iar apoi spaniolul a deschis scorul pentru 1-0.

Al optulea clasat la rândul său a salvat un punct de descoperire, iar apoi playoff-urile de pe linia principală au devenit mai intense. Schwartzman l-a transferat pe Nadal, apoi a terminat puternic din prim-plan pentru a conduce 30-15 de la recepție. Și în acest joc lumea №2 abia și-a impus voința. Și la 2-2 a reflectat un nou punct de descoperire.

Cu toate acestea, Nadal a făcut două greșeli naive în al șaptelea joc și argentinianul a încercat să stea la doar două jocuri distanță de victorie. Chiar atunci, însă, Rafa a apăsat pe trăgaci și a realizat o rebreak instantanee pentru 4-4.

Întoarcerea nu s-a încheiat acolo - argentinianul a fost mai concentrat ca oricând și l-a învins din nou pe spaniol de la linia de bază pentru a-l rupe la zero și a-și asigura șansa de a servi pentru victorie. Totuși, Nadal a făcut același lucru - o pauză la zero, ceea ce a făcut scorul cu 5-5. Se părea că lumea №2 a revenit la meci, dar a fost din nou ruptă. Al optulea clasat a ajuns la o minge de meci la pasul său în al 12-lea joc după o eroare directă a campionului în exercițiu și de această dată a profitat pentru a face senzația.