Spartak (Moscova) s-a clasat temporar pe locul al doilea în clasamentul RPL, după ce a câștigat cu 1-0 în deplasare la debutantul Rotor. Zelimkhan Bakaev a adus succesul la Volgograd dintr-un penalty în minutul 55. Roș-albii au deja 11 puncte și sunt una dintre cele trei echipe fără pierdere până acum, alături de Zenit și Sochi de la Ivelin Popov.

volgograd

Pentru Rotor, cu siguranță începutul nu este încurajator. Echipa lui Alexander Hatskevich a pierdut 4 din cele 5 meciuri și a câștigat singurul punct în deplasare în fața lui Dynamo (Moscova), când a ținut egal.

Meciul a fost foarte nervos și arbitrul Alexei Sukhoi a ridicat în total 11 cartonașe galbene, dintre care 5 după expirarea timpului regulat. Gazdele au avut pretenții serioase la arbitraj, iar Hatskevich a spus că Alexander Sobolev merită un Oscar pentru că a căzut în situație pentru penalizare.

În prima repriză, Spartak a avut o dominanță teritorială imensă, dar nu a creat poziții de gol. În minutul 36, fundașul Samuel Gigo a fost aproape de poartă, dar șutul său a trecut pe lângă ușă. În minutul 40 gazdele au organizat primul lor atac bun, iar căpitanul Spartak Georgy Dzhikia a trebuit să omoare mingea de pe linia porții.

La scurt timp după începerea celei de-a doua reprize, oaspeții au primit un penalty. Noua adăugare a lui Rotor Solomon Kverkvelia faultează în suprafața de pedeapsă Sobolev, care a căzut destul de ușor, dar Sukhoi a arătat punctul alb, iar Bakaev a realizat penalty-ul.

Până la sfârșitul meciului, gazdele și-au aruncat toate forțele înainte și au meritat să egaleze. În minutul 74, Alexander Maksimenko a salvat un șut periculos al lui Zuriko Davitashvili, iar în timp adăugat din nou georgianul a avut șansa de a marca, dar transversala a salvat-o pe Spartak.