pierdut

Spartak (Moscova) a preluat de două ori conducerea în vizita la Ural, dar meciul s-a încheiat cu 2: 2, iar echipa lui Domenico Tedesco a ratat să conducă clasamentul în RPL. Spartak împarte primul loc cu CSKA (Moscova), dar este foarte probabil ca după ce a jucat celelalte meciuri din etapa a 14-a să scadă pe poziția a treia.

Cele două goluri pentru moscoviți au fost marcate de Alexander Sobolev, iar Pavel Pogrebnyak și Rafal Augustinyak au înscris pentru Urali. Spartak a avut pretenții pentru o încălcare înainte de cel de-al doilea gol în poarta lui Alexander Maksimenko, iar la 2: 2 gazdele au pretins un penalty.

Meciul de la Ekaterinburg a început foarte dinamic și în minutul 6 Spartak conducea deja. Sobolev a fost imediat după o centrare perfectă a fundașului stâng Ayrton. Cu toate acestea, gazdele au reacționat imediat și au egalat prin veteranul Pogrebnyak, care a întins plasa cu capul după un corner de Otman El Kabir.

La sfârșitul reprizei, oaspeții au preluat din nou conducerea. Victor Moses a invadat suprafața de pedeapsă și a fost faultat de Vladimir Rikov. Arbitrul Pavel Kukuyan a arătat punctul alb, iar Sobolev a transformat tehnic penalizarea în gol.
Uralii au găsit o modalitate de a răspunde și de această dată. În minutul 60, Augustinyak a avansat complet netulburat și a șutat de la marginea suprafeței de pedeapsă. Mingea s-a abătut ușor de la picioarele unui jucător de la Spartak și s-a oprit în plasă.

Asaltul final al oaspeților nu a adus pericol la ușa Uralilor. Fosta echipă a lui Nikolay Dimitrov ar putea obține chiar victoria, dar Eric Bikfalvi a tras inexact în minutul 85.