maratonului

Recordul de 492 de participanți din 32 de țări s-a aflat astăzi la începutul maratonului de la Varna, a aflat Moreto.net

Maratonul de astăzi a fost marcat de un rezultat record pentru pista pentru femeile aflate la distanță de maraton.

Yousef Sbayi (Maroc) a triumfat la categoria masculină, iar Clementine Mukandanga (Rwanda) a acordat cel mai bun timp la categoria feminină. Anul acesta, 102 sportivi au pornit pe distanța clasică de 42.195 km.

În proba masculină, Sbai, care a câștigat și maratonul de la Sofia, a terminat în 2:17:25. A fost cu 12 secunde înaintea lui Duncan Koech (Kenya), pe locul doi. Al treilea a fost Jean Simoqueca (Rwanda) cu un decalaj de 26 de secunde. Cu cele 15 puncte câștigate de la maraton în capitala noastră marină, Yousef Sbay a luat premiul de 15.000 BGN, care este acordat câștigătorului din lanțul „Alergarea ca mod de viață”. Clasamentul final este stabilit după cele trei maratoane din Bulgaria.

Pentru femei, Clementine Mukandanga a terminat în 2:35:14. Timpul ei este un nou record pe ruta Varna. Naom Jebet (Kenya) a terminat pe locul doi cu un decalaj de 7 secunde. Karen van Praen (Belgia) a ajuns pe locul trei pe podium, la 7:17 minute în urma câștigătorului.

Începutul a fost dat în mod tradițional de ministrul tineretului și sportului Krasen Kralev.

În primii 30 km. cinci sportivi africani au alergat unul lângă altul într-un grup cu un avantaj în fața coloanei. Cu aproximativ 4-5 kilometri înainte de finală, trei au rămas la conducere - marocanul Youssef Sbay, kenyanul Duncan Koech și rwandezul Jan Simukeka. În ultimul kilometru, Yousef Sbay a luat ritmul, ceea ce a fost insuportabil pentru cei care îl urmăreau. Acest lucru i-a adus victoria cu un timp de 2:17:25 și premiul de 4.000 BGN pentru primul loc. Primul loc i-a adus jackpotul de 15.000 BGN ca primul în clasamentul final al lanțului de maraton BG, desfășurat sub deviza „Alergarea ca mod de viață”. Locul doi a fost câștigat de Koech cu un timp de 2:17:37, iar Simukeka pentru al doilea an consecutiv s-a clasat pe locul trei la Varna, de data aceasta cu un timp de 2:17:51.

Cel mai bun dintre bulgari a fost Ismail Sinandji, cu un timp de 2:23:28, care s-a clasat pe locul șase. Un alt bulgar a intrat în top 10 - Shaban Mustafa, care s-a clasat pe locul 8 cu un timp de 2:29:35. Cu toate acestea, forța lui Shaban Mustafa este în alergarea pe munte și el însuși a fost extrem de mulțumit de timpul realizat în maratonul orașului.

Cea mai puternică competiție pentru femei a fost marcată pe ruta Varna. Clementine Mukandanga din Rwanda și Jabet Naom din Kenya au preluat conducerea de la bun început și au luptat literalmente pentru primul loc până în finală. În ultimii 500 de metri, sportivul din Rwanda a ridicat serios ritmul și a câștigat bătălia cu un timp de 2:35:14, reușind să îmbunătățească palmaresul cu 9 minute. Cu un decalaj de 7 secunde, argintul i-a revenit lui Jabet Naom din Kenya, care a căzut literalmente în finală din cauza oboselii. Bronzul i-a revenit lui Karen Van Proyen din Belgia cu un timp de 2:42:31.

Cel mai rapid dintre bulgari a fost Nadezhda Angelova, care cu un timp de 3:02:49 s-a clasat pe locul opt.

La semimaraton, victoriile au fost câștigate de Bogdan Semyonovich din Ucraina și Francine Niyomukanzi din Burundi. Cel mai bun timp pentru bulgari l-a făcut tânărul speranț Varna Vladislav Mihailov, care a rămas al șaptelea cu un timp de 1:14:50. Prima dintre bulgari, tot cu a șaptea oară, a fost Victoria Boykova - 1:30:56.

Stoyan Vladkov din Bulgaria și Olivera Jevtic din Serbia au triumfat pe cea mai mică distanță de 10,5 km.

Cel mai în vârstă participant avea astăzi 74 de ani și alerga la un semimaraton, iar cei mai tineri erau Zahari Zahariev și Evripidis Kaloyanis de 6 ani, care împreună cu tatăl lor au parcurs distanța de 10 kilometri.

Câștigătorii Maratonului Varna 2020

Bărbați: Yousef Sbayi (Maroc) 2.17: 25, Duncan Koech (Kenya) 2.17: 37, Jan Simukeka (Rwanda) 2.17: 51.

Femei: Clementine Mukandanga (Rwanda) 2.35: 14 - palmares, Jabet Naom (Kenya) 2.35: 21, Karen van Proyen (Belgia) 2.42: 31.

Semimaraton, 21 km

Bărbați: Bogdan Semyonovich (Ucraina) 1.05: 27, Jean-Marie Niyomukiza (Burundi), 1.05: 41, Joa Koech (Kenya) 1.06: 20.

Femei: Francine Niyomukanzi (Burundi) 1.12: 46, Valentina Veretskaya (Ucraina), 1.14: 39, Adeline Musabuezou (Rwanda) 1.17: 21.

Bărbați: Stoyan Vladkov (Bulgaria) 33:40 min, Pavlo Veretsky (Ucraina) 33:48, Ivan Popov (Bulgaria) 34:01 min.

Femei: Olivera Jevtic (Serbia) 37:10 min., Marinela Nineva (Bulgaria) 38:49, Silvia Georgieva (Bulgaria) 39:55 min.