belomazhev

Atletul bulgar în vârstă de 29 de ani Stanimir Belomazhev a învins competiția și a câștigat primul său titlu mondial de orientare la schi la disciplina de mijloc la o distanță de 8,2 km.

Copleșit de emoție, Stanimir a trecut linia de sosire și a făcut ordine un adevărat spectacol pentru fani și spectatori - vizionați videoclipul!

Cu un timp de 3,48 minute și 25 de puncte de control pe o distanță medie de 8,2 km, bulgarul a câștigat meritat primul loc și a obținut primul său titlu mondial la Campionatele Mondiale de Orientare la Schi. care are loc la Krasnoyarsk, Siberia - Rusia. Stanimir a lăsat în urma lui Eric Rost/Suedia /, pe locul doi și Lars Mohold/Norvegia/- locul trei.

Iată ce a spus Stanimir:

„Visez la titlul mondial de când eram copil. De la prima dată am mers la schi. Fiecare atlet visează să ajungă la cea mai înaltă treaptă. În sportul meu, cel mai înalt pas este Cupa Mondială. Am aspirat întotdeauna la acest titlu. Mă bucur că am reușit să câștig, chiar aici în Rusia și într-una dintre cele mai tehnice regiuni. Am reușit să câștig cel mai bine organizat campionat mondial din istoria orientării la schi, chiar la distanță medie. Este foarte tehnic, deoarece este rapid și în același timp foarte dinamic. Sunt foarte fericit."

Stanimir Belomazhev este un concurent în orientare la schi și schi fond. Deși și-a început cariera ca schior de fond, cele mai mari succese ale sale au venit în orientare, unde a fost de trei ori campion european și campion mondial.

În februarie 2016, a câștigat, de asemenea, trei titluri la primul Campionat Mondial de Orientare Studențească - sprint, lung și mediu (urmărire). În martie 2016, la Obertylach, Austria, a câștigat o medalie de bronz de la destinația lungă (28,5 km) a Campionatelor Europene de Orientare.