sportivul

Denis Dimitrov-Cavalerul și Alexander Georgev au devenit campioni europeni la Taekwondo-Do WTF din Zagreb, iar sportivii bulgari au furat literalmente medaliile. Georgev este sportivul №1 al lui Dupnitsa pentru 2017 și 2018.

Cavalerul a fost fără compromisuri la categoria olimpică pentru juniori sub 63 kg, în competiția luptătorilor de taekwondo din Franța, Spania, Croația, Ucraina, Moldova și altele. Trebuie avut în vedere că anul acesta Denis Dimitrov joacă pentru prima dată la juniori, unde și-a apărat cu succes reputația de vicecampion mondial. Este interesant faptul că, în ziua competiției, Denis a stat pe sisteme într-un spital croat timp de 4 ore din cauza otrăvirii alimentare și la cererea sa a mers pe terenurile de joc, dovedind că este un sportiv și luptător de talie mondială.!

Alexander Georgev a obținut titlul european după trei bătălii reușite pe drumul către aur. În prima, un reprezentant al gazdelor a câștigat cu un clar 22: 0, în semifinale a învins un ucrainean prin knockout, iar în finală nu i-a acordat o șansă unui sportiv spaniol, învingându-l cu 19: 3. Medaliile de bronz au fost câștigate și de reprezentanții clubului Gladiator Kiril Mehandjiiski, Radina Borisova, Alexandra Georgieva și Borislava Borisova.

Până în prezent, Bulgaria are în total 9 medalii - 2 de aur, 3 de argint și 4 de bronz, dintr-un total de 12 sportivi care participă la Campionatul European.