roșu

Astăzi, la ora 20, în Grand Hotel "Sofia", cel mai titrat jucător de fotbal din Bulgaria din toate timpurile, Hristo Stoichkov își va sărbători cea de-a 42-a aniversare.

Oamenii de la cel mai înalt nivel, precum președintele Parvanov, premierul Stanishev, primarul Borissov, precum și fotbalul fidel al lui Kamata și prietenii personali vor fi cu siguranță invitați. Aproape totul este scris despre Hristos. În numărul de astăzi al „Arhivele sunt în viață”, care coincide cu ziua nașterii sale, am încercat să-l privim dintr-un alt unghi.

La detalii foarte mici, care ar putea să nu fie cunoscute publicului larg. De exemplu, când exact și la ce minut a debutat Stoichkov pentru CSKA. Care sunt primele sale goluri pentru „roșii” - pentru cupele și campionatul bulgar. Vom menționa și câteva evenimente necunoscute legate de cel mai popular jucător de fotbal al nostru.

Înainte de a începe povestea Pumnalului, să-i urăm tot binele. Hristo, la mulți ani, să fii viu și sănătos și să continui să fii cel mai faimos bulgar din lume.

După sosirea la CSKA din Hebros (Harmanli), tânărul Stoichkov și-a făcut debutul pentru „Armată” la Chirpan în iarna anului 1985. Meciul este împotriva echipei cu același nume într-o schemă complexă, conform căreia se va desfășura atunci turneul pentru Cupa Bulgariei. Meciul este programat pentru 13 februarie, dar este programat pentru 26 ianuarie. Contrar așteptărilor, gazdele au creat trei poziții clare în fața lui Johnny Velinov în primele cinci minute. Treptat, „Armata” și-a revenit și în minutul 36 Lacho Tanev a deschis scorul. Dar gazdele nu își pierd inima.

Thrillerul continuă. Petkov de la Chirpan s-a împiedicat și a executat un penalty, de care nu și-a dat seama. Pe de altă parte, în minutul 42, Tanev a făcut 2: 0 și a calmat meciul. La mijlocul celor 70 de minute, Joro Slavkov, după o pasă a lui Radi Zdravkov și Stoycho Mladenov, după o pasă a lui Plamen Markov, a stabilit 4: 0 pentru CSKA. La scurt timp, antrenorii Sergi Yotsov și Dimitar Penev au chemat un tânăr să se dezbrace într-o echipă și să intre pe teren. În minutul 81 pe stadionul orașului din Chirpan, Hristo Stoichkov l-a înlocuit pe Stoycho Mladenov. Astfel, o viitoare legendă mondială se apucă pe calea către fotbalul mare.

Revanșa împotriva lui Chirpan, care este un meci al optimei runde a turneului pentru Cupa Republicii Populare Bulgaria, este pe 16 februarie. Meciul se joacă pe stadionul „Septemvri”. Terenul este perfect curățat. Afară e frig, totuși. Cu toate acestea, 1.000 de oameni sunt martori la ceva istoric. Cu 1: 0 pentru CSKA, în minutul 51 tânărul Hristo Stoichkov a marcat pentru 2: 0 primul său gol pentru „roșii” într-un meci care s-a încheiat cu 5: 0. Ca un fapt interesant, se poate observa că arbitrul acestui meci „de rutină” este Borislav Alexandrov.

Doar patru zile mai târziu, la Ruse împotriva localului Lokomotiv în fața a 15.000 de spectatori, Itzo a jucat primul său meci pentru Cupa Armatei Sovietice, în care CSKA a câștigat cu 2-0. Golurile au fost marcate de Stoycho Mladenov în minutul 55 și Georgi Slavkov în minutul 69. Hristo a fost în joc până în minutul 77, când a fost înlocuit de Krasi Bezinski.
La acea vreme, calendarul fotbalului avea literalmente o frecvență engleză și meciurile se jucau aproape în fiecare zi. Demi-sezonul de primăvară al "A" RFG pentru 1985 începe pe 23 februarie. În meciul de debut în campionat, Hristo se întoarce în orașul său natal Plovdiv.

Acolo, împreună cu echipa CSKA, se confruntă cu Trakia - echipa care l-a respins înainte de a pleca la Harmanli. La stadionul „9 septembrie” în fața a 28.000 de spectatori, „canarii” i-au învins pe „roșii”. În minutul 48, rezultatul este deja 3: 0 după golurile lui Pashev, Simov și Stoynov. Abia în minutul 83 Radi Zdravkov a redus la 3: 1. Hristo a jucat doar prima repriză și a fost înlocuit de Iliya Voynov în minutul 46.
În primul său meci împotriva „albaștrilor”, Itzo a pierdut și 1: 3. Aici l-a înlocuit pe Iliya Voynov în minutul 62. Totuși, singurul lucru pe care îl face este să ceară primul său cartonaș galben în RFG „A”. Ceilalți decorați sunt Lacho Tanev și Tinchev de la CSKA și Plamen Nikolov și Nasko Sirakov de la Levski.

Meciul a început bine pentru CSKA, după ce Plamen Markov a înscris în minutul 40. Apoi, însă, Peter Petrov a egalat în 64. Și apoi, în anii 80 și 88, Plamen Tsvetkov și Rusi Gochev au adus rezultatul la 3: 1.

Până la sfârșitul perioadei de primăvară a campionatului, Hristo nu înscrie niciun gol. Se observă totuși că se bazează tot mai mult pe el. Inițial, în unele meciuri nu joacă, în altele intră ca înlocuitor. Dar din a 26-a rundă din 4 iunie 1985, când CSKA a învins-o pe Pirin cu 4: 1, el a jucat deja în rundele rămase timp de 90 de minute.

Astfel, până la nefericita finală a Cupei Bulgariei cu Levski din 19 iunie 1985, când a fost pedepsit inițial pentru că nu a jucat deloc fotbal. Și aici cuvântul are legendarul maseur al CSKA și echipa națională Hristo Zapryanov. "Hristo a fost trimis să slujească în Stara Zagora ca tânăr jucător de fotbal. Acolo, în unitatea militară, în vara și toamna anului 1985, și-a menținut forma cât a putut. În iarna anului 1986, echipa militară CSKA condusă de Paro Nikodimov iar asistenții săi Stoyan Yordanov și Tseco Atanasov l-au adăpostit cu ei. El își păstra abilitățile de fotbal împreună cu băieții din echipa militară. La un moment dat era deprimat. A început să mă întrebe: „Bate Itzo, mă vor reabilita? "I-am spus că nu există nicio modalitate ca un talent ca el să nu reușească. L-am liniștit", a spus profesorul asociat.

La acea vreme, Hristo avea și el jocurile lui. Odată, împreună cu portarul Zlatanski, au decis să se întoarcă la Plovdiv. Când s-a întors la Sofia, un număr zero a fost ras. Chinul de a nu juca fotbal mare este scurt. Chiar și în primăvara anului 1986, la sfârșitul sezonului, a făcut parte din CSKA, care a învins în finală pentru KSA Loko (Sf). Și Hristo de la „Halite” semnează.

Dar adevărata lui întoarcere s-a întâmplat încă în sezonul 1986/1987. Primul său gol în campionatul "A" RFG pentru CSKA l-a marcat lângă Harmanli. La acea vreme, Dimitrovgrad era în elită. Într-un meci din runda a patra, CSKA l-a vizitat pe nou-venit în fața a 10.000 de spectatori. Meciul se încheie 1: 1. Stoichkov a deschis scorul în minutul 43. Iar în minutul 67, jucătorul pe termen lung al lui Slavia Ivan Iliev a egalat. Angel Kalburov-Berti, care a dat multe pentru „oamenii din armată”, este și el activ în componența gazdelor.

Kamata a marcat primul său gol de campionat pentru „Armată” pe 8 noiembrie 1986 în etapa a 13-a împotriva lui Trakia (Plovdiv) într-un meci extrem de contestat. După ce Petar Kurdov a egalat pentru 1: 1, literalmente în următorul atac Hristo a calmat tribunele, marcând pentru 2: 1. Imediat după această rundă, campionatul a fost suspendat pentru o perioadă de timp din cauza pregătirii echipei naționale pentru calificarea la Euro la Bruxelles între Belgia și Bulgaria. Hristo nu a fost invitat la acest meci, dar pe 23 septembrie 1987, debutul său pentru echipa națională, în care am învins cu 2-0, a fost împotriva belgienilor. Apoi Hristo, care este numărul 7, a centrat pentru primul gol al lui Nasko Sirakov.

În timp ce Stoichkov este în CSKA, în vestiar și afară este plin de glume și bătăi de joc. În toamna anului 1989, un prieten comun al lui Stoichkov și apoi jucător pentru CSKA, Emil Dimitrov avea nevoie de mobilier.

Emo Dimitrov își amintește acest caz comic: "Am decis să-i acordăm o secțiune. Dar Itzo mi-a cerut să aștept o vreme înainte să i-o oferim. Deoarece Hristo știa că omul nostru era un jucător Levski jurat, a decis să facă o glumă. Pictura sa ușile sunt toate roșii. La început, cunoștința noastră a fost șocată, dar nu a fost supărat, pentru că Itzo știe ce glumeț este. ".
MIKHAIL SAVOV

Primul meci pentru CSKA

26 ianuarie 1985, Cupa NRB
Runda VII, locul 1-16

Chirpan - CSKA 0: 4

0: 2 L. Tanev (36,42), 0: 3 Slavkov (75), 0: 4 Mladenov (77)

Chirpan: M. Tanev, Karakolev, Vitkov, Hristov, Tsonev, Peev (74-Gospodinov), Petkov, Genov, G. Markov (46-Delchev), Genchev, Iliev
CSKA: Velinov, N. Mladenov, Zdravkov, Tomanov, G. Dimitrov, Tinchev, Voinov (62-G. Slavkov), Yanchev, L. Tanev, Markov, St. Mladenov (81-Stoichkov)
Chirpan, City Stadium: 10.000 de spectatori
Judecător: Bogdan Dochev

Primul gol pentru CSKA

16.02.1985, Cupa NRB
Runda VIII, locul 1-16

CSKA - Chirpan 5: 0
1: 0 mp Markov (45), 2: 0 Stoichkov (51), 3: 0 Slavkov (64), 4: 0 Il. Voinov (71), 5: 0 Zdravkov (80-d)

CSKA: Velinov (66-Buchinski), N. Mladenov, Zdravkov, Tinchev, Bezinski, Stoichkov, J. Dimitrov (66-Il. Voinov), Slavkov, Tanev, Markov, St. Mladenov
Chirpan: Tanev (77-Zlatev), Tsonev, Vitkov, Hristov, Karakolev, Peev, G. Markov, Genov, Petkov, Genchev, Delchev

Zab.
În cea de-a 30-a rundă din 22 iunie, CSKA va găzdui Dunărea conform programului, iar Levski va vizita Beroe. Datorită scandalosului final pentru Cupa Bulgariei din 19 iunie, toate meciurile ambelor echipe au fost anulate și, în consecință, meciurile cu ultimii rivali nu se joacă deloc.
Ambele echipe sunt redenumite. CSKA pe Sredets și Levski pe Vitosha.

Primul gol în "A" RFG

30.08.1986
A 4-a rundă a
Sezonul 86/87
Dimitrovgrad - CSKA 1: 1
0: 1 Stoichkov (43), 1: 1 Iv.Iliev (67)
Dimitrovgrad: Pavlov, Metodiev, Katsarski, Kalburov, Iliev, Gospodinov, Georgiev, Denchev, Ganev (46-Alexandrov), Stoyanov, Traikov (81-Kolev)
CSKA: Velinov, Dyakov, Chervenkov, N. Mladenov, Borisov, Chavdarov, Stoichkov, Dimitrov, Penev, Tanev, Kirov (82-Yanchev)
Dimitrovgrad, City Stadium 10.000 de spectatori

Primul obiectiv în „A” RFG al „Armatei Populare”

Runda 13, 08.11.
Sezonul 1986/87
CSKA - Trakia 4: 2
1: 0 Penev (6), 1: 1 P. Kurdov (18), 2: 1 Stoichkov (19), 3: 1 Tanev (44-d), 3: 2 Kurdov (67), 4: 2 Tanev)