„Bătrâna Doamnă” a luat victoria după 2: 1

23:25 | 3 martie 2019.

juventus

Everton a pus un stâlp în roata lui Liverpool

Levski cu clasici peste Slavia pe 3 martie + VIDEO

Juventus a învins Napoli cu 2-1 la San Paolo și a făcut un pas decisiv către cel de-al optulea titlu consecutiv din Italia. Golurile pentru „bătrână” au fost marcate de Pjanic (28) și Jan (39), Kayehon (61) a fost potrivit pentru gazde. La finalul meciului, Insigne a ratat un penalty.

Trebuie remarcat faptul că ambele echipe au terminat meciul într-o echipă redusă după ce Alex Meret (25) și Pjanic (47) au fost expulzați.

Hegemonul din Torino a jucat meciul corect din punct de vedere tactic, a profitat la maximum de oportunitățile sale și a arătat că nu există competiție în Serie A. Cu această victorie, Juventus a tras cu 16 puncte înaintea lui Napoli și atinge deja „optulea” la rând.

Astfel, băieții lui Allegri își vor putea îndrepta calm atenția asupra revanșei cu Atletico Madrid în Liga Campionilor peste zece zile. Acest turneu este durerea Juventus, unde „bătrâna doamnă” nu încetează să piardă ultimele meciuri și are doar două trofee, contra 7 pentru Milano.

Starul Torino Ronaldo a început meciul și a arătat că leziunea sa la gleznă a dispărut complet. Napoli, la rândul său, a făcut un joc bun, dar încă o dată „sky blues” au fost prea emoționanți în momentele decisive și au ars din nou împotriva lui Juventus.

Meciul legendarului „San Paolo” a început foarte puternic, deoarece jucătorii ambelor echipe s-au aruncat brutal pentru fiecare minge controversată. În cel de-al treilea minut jucătorii aproape s-au apucat de gât după un fault împotriva lui Emre Can în fața suprafeței de pedeapsă, dar totul a decurs fără cărți.

Puțin mai târziu, a urmat un nou corp la corp în penalty-ul lui Napoli. Cu siguranță un început nervos, care a inspirat și mai mult fanii fierbinți ai gazdelor. În minutul 12 Napoli ar putea înscrie. Apoi Bonucci a făcut o greșeală ridicolă și i-a dat mingea lui Piotr Zelinski, care a șutat imediat din voleu, dar în stânga.

Treptat, jocul s-a calmat până în minutul 25, când Napoli a rămas într-o echipă redusă. Apoi, apărarea gazdă a făcut o greșeală fatală în a-i întoarce o minge înapoi lui Alex Meret, unde Ronaldo a centrat-o și a falsificat-o pe Maret, urmată de o tăiere brutală a arcului de penalizare și un binemeritat cartonaș roșu pentru Alex.

David Ospina a stat la ușă, dar a trebuit imediat să scoată mingea din plasă, Miralem Pjanic a executat o lovitură liberă directă perfectă și a înscris pentru 0: 1. Napoli ar fi putut egala în contraatac, dar Piotr Zelinski a lovit bara stângă în spatele lui Szczesny.

În minutul 37 Insigne a tras dintr-un fault, dar Szczesny a fost în locul lui și a salvat. Gazdele și-au ratat șansele și au fost pedepsiți. Două minute mai târziu, „bătrâna doamnă” a lovit din nou. Juve a executat o lovitură de colț dificilă, în care mingea a aterizat pe capul lui Emre Can, care a lăsat singur la lovitura de pedeapsă mică Ospina pentru 0: 2.

Tribunele au tăcut, iar jocul lui Napoli s-a prăbușit complet. Oaspeții, la rândul lor, au terminat calm această primă repriză.

A doua repriză a început din nou cu pasiuni fierbinți și în minutul 47 Juventus a rămas într-o echipă redusă. Pjanic a oprit un atac al lui Napoli, lovind mingea cu mâna și a primit în mod meritat un al doilea cartonaș galben și respectiv roșu.

În minutele următoare, acțiunea a avut loc în principal în mijlocul terenului, deoarece Napoli a avut un ușor avantaj, dar nu a ajuns niciodată la nimic serios în fața vizitatorilor. Lucrul logic s-a întâmplat în minutul 61, iar gazdele s-au redus meritat.

Apoi, „sky blues” au creat un mare atac, care s-a încheiat cu o pasă de la Insigne la Cayehon, care a întins îndeaproape plasa lui Szczesny pentru 1: 2. A fost din nou cald la San Paolo, iar tribunele au înnebunit complet de bucurie.

Băieții lui Carlo Ancelotti s-au aruncat în atac, dar la rândul lor, jucătorii Juventus s-au închis foarte bine și nu au oferit aproape nicio ocazie serioasă adversarului. În minutul 70, Piotr Zelinski și Alan au avut șansa de a egala, dar mingea nu a mai vizitat niciodată plasa vizitatorilor.

La rândul său, Juventus a ratat-o ​​pe Ronaldo. Napoli a atacat, dar nu a reușit niciodată să ajungă la o poziție de gol clară. În minutul 83, sistemul VAR a intervenit din nou și a acordat o penalizare ușor exagerată pentru Napoli.

Nu era clar dacă mingea a lovit mâna dreaptă sau pieptul lui Alex Sandro, dar a fost indicat punctul alb. Cu toate acestea, Insigne a tras puternic la stâlpul din dreapta și a redus la tăcere tribunele. Nimic memorabil nu s-a întâmplat până la final, Juventus a luat meciul și și-a atins al optulea titlu consecutiv.

NAPLI - JUVENTUS 1: 2