Igokea l-a învins pe Panar Karshiyaka cu două prelungiri, Khimki este acum singurul lider

grupul

Igokea s-a întors dintr-un deficit de 12 puncte în ultima repriză pentru a-l învinge pe turcul Panar Karsiyaka cu 110-98 în final după două prelungiri într-un meci Eurocup Grupa E care include și Lukoil Academic. În celălalt meci de aseară, Khimki nu a avut probleme ca invitat al lui Asesoft Ploiești și a câștigat cu 95:72.

Astfel, rușii au ieșit singuri, iar bulgarii, alături de Igokea și Ploiești, se află pe ultimele trei locuri cu un sold de 2 victorii și 4 pierderi până acum. Cu toate acestea, șansele noastre rămân și până la final bătălia va fi serioasă.

În Bosnia și Herțegovina, Panar a avut șansa de a câștiga în timpul regulat, dar a ratat-o, scrie bgbasket. Cu 17 secunde înainte de sfârșitul primei prelungiri, turcii au condus cu 3 puncte, dar le-au permis gazdelor să înscrie un triplu, iar meciul a intrat în a doua cinci minute suplimentare. Teddy Gipson a marcat deja trei tripluri, Branko Jorovic altul și Igokea a sărbătorit cu o victorie.

Jorovic a fost cel mai bun marcator cu 27 de puncte, iar Gipson a adăugat 25, ambele marcând cinci tripluri. Pentru oaspeți, Esteban Batista a terminat cu 27 de puncte și 16 recuperări, iar Bobby Dixon a avut 22 de puncte.

În România, Khimki a condus de la început și nu a avut probleme majore. Rușii au făcut o serie de 11: 0 și au preluat conducerea cu 18: 5, iar până la final gazdele aproape că nu i-au amenințat. Egor Vyaltsev a terminat cu 15 puncte pentru câștigători, iar Philip Adamovich și Rawl Marshall au avut același număr pentru gazde.