continuă

Victoria Tomova continuă cu succesul calificărilor pentru US Open. După ce s-a ocupat mai întâi de Tamira Pashek, acum bulgara a făcut o întoarcere pentru a învinge locul 149 în lume Ekaterina Alexandrova -4-6 6-3 7-5

În prima repriză, rusul a reușit să pătrundă pasul nostru în al patrulea joc, când într-o parte foarte contestată a ajuns la un deuce. Tomova a neutralizat primul punct de break pe care l-a dat, dar adversara ei a ajuns la o nouă ocazie și nu a greșit - 3-1.

Treptat, forțele s-au egalat și după un joc rapid de serviciu la zero pentru bulgară, ea a returnat pauza cu 4-5, ceea ce a salvat-o în ultimul moment posibil de situația nefavorabilă în care s-a aflat. Cu toate acestea, Alexandrova și-a aruncat toată puterea pentru o mustrare, iar realizarea ei a avut prețul unui set pentru ea - 6-4.

După pauză, primul nostru a atins un punct important, dar nu a reușit să câștige un impuls serios de la început. Cu toate acestea, el a materializat breakball-ul în al cincilea joc, iar după ce a atins o rebreak, a reușit să rupă din nou pentru 4-3. A luat următoarele două jocuri, revenind intriga la meci.

A treia parte a început pentru două pauze schimbate, iar apoi Tomova s-a mobilizat și a câștigat următoarele trei jocuri pentru a trage cu 4-1. Cu toate acestea, forța ei nu a fost suficientă pentru a-și continua conducerea, iar rusa a revenit la set - 4-4. Totuși, bulgara a ținut-o la rece și după câteva jocuri disputate a pus capăt disputelor.