• LinkedIn
    • E-mail
  • într-un

Campionii au câștigat a noua victorie în 18 meciuri

Ludogorets "a câștigat a noua victorie în 18 meciuri din grupa A în acest sezon și cel puțin temporar a preluat conducerea. Campionii s-au impus cu 1: 0 împotriva" Botev "la Plovdiv.

Un gol important a fost marcat de Claudio Kesheru. Atacantul român, care își sărbătorește 29 de ani, a înscris în minutul 29.

„Ludogorets” a adunat 34 de puncte, precum și „Levski”, dar are indicatori mai buni în meciurile directe. Blues-ul îl vizitează pe Beroe mai târziu astăzi.

Pentru Canari, aceasta a fost a zecea pierdere a sezonului. Plovdiv rămâne al optulea cu 18 puncte și conduce cu cinci înaintea Montanei.

Întâlnirea de la Komatevo nu a oferit multe momente incitante. În prima jumătate, „Ludogorets” a stat bine și a susținut inițiativa. De asemenea, „Botev” a încercat să joace cu pase rapide, dar nu a reușit să-l împiedice pe Vlasislav Stoyanov.

În minutul 29 Nathanael a centrat de pe stânga, iar Kesheru a jucat aproape cu o lovitură de cap și a înscris. Cu puțin înainte de pauză, atacantul român a avut o nouă ocazie, dar nu a reușit să dubleze.

În a doua jumătate, „Botev” a încercat să egaleze. Gazdele au scos mingea și au încercat să se ocupe de apărarea adversarului, dar fără succes. În ultimele zece minute, „Ludogorets” a risipit cu ușurință două oportunități excelente pentru atacuri rapide.

De la revenirea lui Georgi Dermendzhiev în urmă cu patru meciuri, campionii au câștigat zece puncte. Aceasta a fost a treia victorie consecutivă cu o diferență de goluri de 7: 0.