În următoarea zi de joc a Ligii Continentale de Hochei, s-au jucat șapte jocuri. Doi dintre ei au trezit un interes mai mare și au fost meciurile Lokomotiv (Iaroslavl) - Salavat Yulaev (Ufa) și derby-ul „armatei” din Sankt Petersburg între SKA și CSKA (Moscova).

radulov

SKA era de așteptat să oprească seria a două victorii consecutive la domiciliu, mai ales că acesta a fost primul meci sub conducerea noului antrenor Vaclav Sikora (care este temporar) după demiterea predecesorului său Ivan Zanata. Meciul a mers bine pentru Sankt Petersburg, care la sfârșitul reprizei a doua a condus cu 2-0 după golurile lui Maxim Sushinski și Matthias Weinhandel, însă chiar cu sfârșitul perioadei a doua CSKA l-a învins în cele din urmă pe portarul Stepanek cu 1: 2. Golul lui Peter Chaslava, care și-a pus bățul sub șutul lui Parshin, s-a dovedit a fi momentul cheie al meciului. După lovirea arbitrului, au trebuit să se consulte cu arbitrul video pentru a se asigura că pucul a trecut linia de poartă înainte de a treia.

Acest obiectiv a insuflat în mod clar încredere moscoviților, care nu numai că au egalat, dar au obținut și succes complet în timp regulat. Jan Marek a lovit „nouă” peste umărul stâng peste Stepanek pentru 2: 2, iar Nikolay Pronin a dat lovitura câștigătoare în minutele 50:37 ale meciului. Cu acest succes băieții lui Sergei Nemchinov nu au permis cea de-a opta pierdere consecutivă și cel puțin deocamdată l-ați lăsat pe antrenorul în care sunteți în postul său.

În celălalt derby de miercuri, Salavat Yulaev (Ufa) a învins gazdele de la Lokomotiv (Iaroslavl) cu 1: 6 în „Arena - 2000”. Principala contribuție la marele succes a fost adusă de super-atacatorii lui Yulaev - care au marcat un hat trick Patrick Thoresen asistă - Alexander Radulov. Celelalte goluri au fost marcate de Andrei Kuteykin (și o pasă), Viktor Kozlov și Konstantin Koltsov. Înainte, Alexander Radulov și-a mărit avantajul în clasament cu puncte în KHL și acum are un total de 28 (5 goluri și 23 pase decisive).