cincinnati

Cea mai bună jucătoare de tenis bulgară Tsvetana Pironkova a intrat în tragerea principală ca „perdantă norocoasă” din calificările turneului de tenis puternic pe terenurile dure din Cincinnati cu un fond de premii de 2,8 milioane de dolari.
Numărul 24 din schema de calificare Pironkova a pierdut în turul al doilea în fața Annika Beck (Germania) cu 4: 6, 2: 6 în 68 de minute.

Bulgarul a trebuit să iasă ieri de două ori pe teren. Mai întâi și-a încheiat meciul împotriva ucrainenei Katerina Kozlova și a câștigat cu 6: 7 (6), 6: 4, 6: 2, apoi a pierdut în fața lui Beck.

Împotriva germanei Pironkova a pierdut cu 2: 5, dar a luat două jocuri consecutive. Beck a închis apoi setul pe serviciu.
În a doua repriză, nemțoaica a dominat și a dat doar două jocuri bulgarului.

Cu toate acestea, Pironkova, în vârstă de 28 de ani, a intrat în schema principală ca „învins fericit” după refuzul campioanei olimpice Monica Puig (Puerto Rico). Petra Kvitova (Republica Cehă) și Ekaterina Makarova (Rusia) nu vor participa la turneu.

În primul tur, bulgarul va juca împotriva rusului Daria Kasatkina. Pironkova are un punct garantat pentru clasamentul mondial și 12.205 de dolari. Rusul de 19 ani este al 24-lea în clasamentul mondial. Nu a câștigat niciun titlu în carieră, iar cei doi nu au jucat unul împotriva celuilalt până acum.