Manchester United a înregistrat una dintre cele mai grele pierderi de acasă din istoria sa, după ce a fost învinsă de Tottenham cu 6-1 la Old Trafford în derby-ul turului al patrulea din Premier League.

united

Meciul a început bine pentru „diavolii roșii”, care au primit dreptul de a penaliza în a 30-a secundă după o încălcare a lui Davinson Sanchez împotriva lui Anthony Marcial în zona de penalizare, deoarece Bruno Fernandes nu a greșit din penalty pentru 1: 0. După aceea, absolvenții lui Ole Gunnar Solskyar s-au prăbușit total și au adunat o pierdere umilitoare.

În cel de-al patrulea minut, o serie comică de erori ale lui Paul Pogba, Harry Maguire, Eric Bai și Luke Shaw i-au permis lui Tangui Ndombele să egaleze cu o lovitură de la mică distanță, iar trei minute mai târziu o nouă performanță amator a lui Maguire a dus la o pasă de Harry Maguire către Hyun Min Son, iar cetățeanul coreean nu a făcut nicio greșeală, a rămas față în față cu David De Gea. Momentul cheie din meci a venit în minutul 28, când Martial a primit un cartonaș roșu direct pentru un șut fără minge împotriva lui Eric Lamela. Fotbalistul argentinian a primit doar un cartonaș galben pentru șutul său în fața lui Martial, ceea ce a dus la reacția francezului.

Două minute mai târziu, o eroare elementară a lui Bai i-a permis lui Kane să crească la 3: 1, după care moralul gazdelor a căzut complet și tocmai au încercat să limiteze daunele. În minutul 37, Son a marcat al doilea gol al meciului după asistarea lui Serge Orie, iar după pauză „pintenii” au mai marcat două goluri, opera lui Orie și a lui Kane dintr-un penalty.

Astfel, managerul lui Tottenham, Jose Mourinho, și-a realizat răzbunarea împotriva United, de la care a fost acuzat în urmă cu aproape doi ani, în timp ce problemele pentru Soslkjar au crescut după a doua pierdere în trei jocuri de la începutul sezonului. Cu acest succes, londonezii au urcat pe locul cinci în clasament cu șapte puncte, în timp ce „United” ocupă locul 16 cu un atu de trei puncte.