Monaco continuă fără victorie în grupele Ligii Europa după 1: 1 cu londonezii

21:54 | 1 octombrie 2015.

egalitate

Monaco și Tottenham au încheiat la egalitate 1: 1 în derby-ul grupei J din Europa League.

Meciul de pe Stadionul Louis II a fost la maree - uneori a fost extrem de plictisitor, iar în alte situații periculoase din fața celor două porți erau literalmente aliniate una după alta.

Oaspeții au preluat conducerea prin Eric Lamela în minutul 35, iar rezultatul final în Principate a fost format de Stefan El Shaarawy, luat de la Milano în vară, cu 10 minute înainte de ultimul semnal de arbitru.

În celălalt meci al grupei, Karabakh l-a învins surprinzător pe Anderlecht cu 1-0. În clasament, Tottenham este lider cu 4 puncte, azerbaidjanii sunt pe locul 2 cu 3 puncte, „monegascii” sunt cu 2, iar belgienii sunt în ultima poziție cu 1 punct.

În următoarele meciuri Tottenham se va confrunta cu Karabakh, în timp ce Monaco joacă cu Anderlecht.

Monaco a început meciul mai activ și în minutul 7 Lasina Traore a făcut un șut periculos, în care mingea a zburat pe lângă bară. După puțin mai mult de un sfert de oră de joc și Adama Traore a încercat să-l amenință pe Hugo Loris, dar acesta nu a găsit ținta.

Spurs și-au arătat dinții în minutul 20, când a existat un corp de corp în suprafața de pedeapsă a echipei gazdă, Harry Kane l-a găsit pe Nasser Shadli, al cărui șut a trecut peste bară. 5 minute mai târziu a venit primul șut precis din meci. Bernardo Silva a tras puternic în pământ, Loris a deviat, dar a ratat mingea. Cu toate acestea, Jan Vertonghen a fost cel mai rapid și a reușit să clarifice într-un corner, după care nu a urmat nimic interesant.

După o jumătate de oră de joc Monaco a câștigat un fault într-o poziție convenabilă și Thomas Lemar a centrat, dar apărarea londonezilor a reușit și a eliminat într-o lovitură de colț. În timpul spectacolului său, tensiunea din fața ușii lui Loris a fost menținută, dar nu s-a tras nici o lovitură la ușa lui.

În minutul 35, Tottenham a preluat conducerea după un mare contra. Shadley a încercat, a trecut prin doi fundași adversari și cu o pasă minunată a adus-o pe Delle Ali singură împotriva lui Daniel Subasic. Cu toate acestea, fundașul Monaco a fugit, a reușit să omoare mingea, dar a căzut în complet neacoperit Eric Lamela, care din apropiere nu a putut greși.

Golul a deschis meciul și „Monegascul” a răspuns câteva secunde mai târziu, când Lemar a fost găsit în zona de penalizare, a prefăcut un jucător al oaspeților, dar a tras afară. În următorul atac, Fabio Coentrao a rămas singur în fața lui Tottenham, dar nu a reușit să prindă cu capul.

Meciul de pe Stadionul Louis II a continuat să fie la un nivel înalt și în contraatac Kane a șutat din penalty, dar Subosic a reușit să salveze cu nasul. Gazdele au organizat imediat un contra, în care Lasina Traore cu capul chiar în fața liniei de poartă a trimis mingea peste stâlpul de sus. Cu puțin înainte de sfârșitul reprizei, Lassina Traore a ratat o nouă foaie curată după ce nu a reușit să înscrie în poarta goală.

După pauză, jocul a fost plictisitor și abia în minutul 70 Dyer a tras periculos, dar Subosic a fost la locul său și a reflectat. 120 de secunde mai târziu, Tripier s-a centrat perfect în suprafața de pedeapsă, unde Kane a interceptat cu capul dintr-o poziție confortabilă, dar prea ușor și a trimis mingea direct în mâinile portarului Monaco.

Acest lucru a dus la minutul 80, când francezii au egalat prin două rezerve. Nabil Dirar a centrat fără pregătire în suprafața de pedeapsă, unde Stefan El Shaarawy l-a condus pe Loris, care nu a intervenit în cel mai bun mod. Câteva secunde mai târziu, Monaco ar fi putut face o schimbare completă, dar cu o despărțire decisivă, Danny Rose a oprit șutul lui Dirar.

Până la final, „monegascul” a apăsat, dar nu a reușit niciodată să ajungă la victorie și meciul s-a încheiat cu 1: 1.

Monaco - Tottenham 1: 1

0: 1 Lamela (35)
Dirar 1: 1 (80)

Monaco: Subasic, Fabinho, Raji, Carvalho (76-Dirar), Coentrao, Tulalan, Moutinho, Adama Traore, Lemar (60-El Shaaraoui), Silva, Lasina Traore
Antrenor: Leonardo Jardim

Tottenham: Loris, Tripier, Ayderweireld, Vertonghen, Rose, Allie, Dyer, Lamela (65-Clinton), Shadley (70-Townsend), Eriksen (90-Carol), Kane
Antrenor: Mauricio Pochettino

Monaco, Articol: „Ludovic II”