despodov

Naționala Bulgariei a pierdut cu 0: 2 în fața Finlandei în al treilea meci din Liga Națiunilor, iar pentru prima dată în istoria fotbalului de acasă „leii” au pierdut în fața acestui adversar.

După eșecul împotriva Ungariei în drum spre Euro 2020, antrenorul Georgi Dermendzhiev a făcut opt ​​schimbări în formația de start pentru meciul de astăzi, care însă nu au contribuit la un rezultat final mai bun, deși în prima parte meciul a fost egal. Totuși, după pauză, Finlanda a luat inițiativa și a reușit să reușească cu golurile lui Robert Taylor și Frederick Jensen, care au intrat de pe bancă.

După trei meciuri disputate în Grupa 4 a Ligii B în Liga Națiunilor, Bulgaria a câștigat doar un punct și ocupă ultimul loc în clasament. În doar trei zile, echipa noastră va găzdui Țara Galilor la stadionul Vasil Levski.

În primele 10 minute de meci Bulgaria a avut mai mult control al mingii decât adversarul său și a organizat mai multe atacuri periculoase, care au fost însă neutralizate de apărarea locală.

În minutul 15 Finlanda a ratat o mare șansă de a trece la conducere. Ilmari Niskanen a fost scos cu o pasă lungă pe flancul drept al atacului. S-a combinat cu căpitanul Tim Sparve, care l-a văzut pe descoperit pe Robert Taylor. Fotbalistul lui Bran a tras pe pământ de la marginea suprafeței de pedeapsă, dar Martin Lukov a intervenit cu brio.

Două minute mai târziu, Niskanen s-a alăturat din nou atacului și i-a creat probleme lui Anton Nedyalkov. Teemu Puki a fost găsit în suprafața de pedeapsă. Atacatorul a controlat calm și a tras. A existat o ricoșă insidioasă în corpul apărătorului nostru, dar debutantul Lukov a monitorizat din nou situația și a reușit să mențină rezultatul neschimbat.

În minutul 29 Dimitar Iliev și-a încercat norocul cu un șut de la distanță mare, dar mingea a zburat departe de ușă, păzită de Hradecki.

În minutul 31 după centrarea dintr-o lovitură de colț în zona de penalizare bulgară, a existat o agitație. Mingea i-a dat mâna lui Christian Dimitrov, iar finlandezii au cerut un penalty, dar arbitrul șef nu a respectat corect pretențiile lor.

Câteva secunde mai târziu, gazdele au organizat un atac rapid foarte valoros. Glenn Camara a încercat și a alergat la Teemu Puki spre stânga. Golgheterul lui Norwich a continuat până la Niskanen. A urmat un șut puternic, dar mingea a zburat deasupra ușii lui Lukov.

În minutul 38, Kristian Malinov l-a găsit pe Kiril Despodov în suprafața de pedeapsă cu o pasă ușoară. Jucătorul atacant al lui Cagliari a stăpânit cu măiestrie, s-a întors și a șutat, dar prea slab. Experimentatul Hradecki a reușit să prindă fără prea multe dificultăți.

În primele secunde după pauză, „leii” au organizat un mare atac. Kristian Malinov și Dimitar Iliev s-au combinat minunat. Fotbalistul №1 al Bulgariei pentru 2019 trage periculos dintr-o poziție clară, dar foarte inexactă.

În ciuda începutului puternic al celei de-a doua reprize pentru echipa noastră, gazdele au reușit să devină avans în rezultat cu primul lor atac mai periculos după pauză. Yere Uronen a fost găsit cu o pasă lungă pe flancul stâng. El centrează în zona de pedeapsă. În poarta îndepărtată, Poyanpalo l-a lăsat pe Puki, care a încercat să termine dar nu a reușit să găsească bine mingea. „Owls” a avut noroc în situație, deoarece mingea a ajuns la Robert Taylor, care de câțiva metri l-a depășit cu ușurință pe Lukov pentru 1: 0.

În minutul 67, Finlanda a dat o a doua lovitură și a pus capăt în mare parte disputelor. Dredrick Jensen, care a intrat în joc de pe bancă în urmă cu câteva secunde, a marcat cu 2: 0. Mijlocașul lui Augsburg, în vârstă de 23 de ani, a primit mingea dintr-o aruncare laterală, a reușit să se întoarcă, l-a depășit pe Alexander Tsvetkov și cu o lovitură solidă la sol de la marginea suprafeței de penalizare l-a învins pe Martin Lukov.

Zece minute mai târziu gazdele nu au șters bine mingea. Bozhidar Kraev a șutat din arcul suprafeței de pedeapsă, dar un fundaș al Finlandei a blocat. În minutul 79, Kristian Malinov a eliberat spațiu pentru un șut, dar Hradetski a prins.

Trei minute mai târziu, Strahil Popov a izbucnit pe dreapta și a centrat la sol în suprafața de pedeapsă. Kiril Despodov a interceptat, dar după o ricoșare mingea a intrat în corner.

Până la sfârșitul meciului, jocul s-a terminat și nu au existat situații de gol serioase. Gazdele au controlat calm mingea până la ultimul semnal de arbitru, în timp ce Bulgaria habar nu avea cum să atingă cel puțin un obiectiv onorabil.

Liga Națiunilor, Stadionul Olimpic (Helsinki)

Finlanda - Bulgaria 2: 0

Golgheteri: 1: 0 Robert Taylor 52 ', 2: 0 Fredrik Jensen 67'

Compoziții:

Finlanda: 1. Lucas Hradecki, 2. Paulus Arauri, 4. Joona Toivio, 6. Glenn Camara, 8. Robert Taylor (Piri Soiri 74 '), 10. Teemu Puki (Rasmus Karjalainen 87'), 14. Tim Sparv (K), 18. Jere Uronen, 20. Joel Poyanpalo (Fredrik Jensen 66 '), 21. Ilmari Niskanen (Nikolai Alho 85'), 22. Yuka Raitala

Crescător: Mark Kanerva

. I. Cred că trebuie să comentați totul!

Päävalmentaja Markku Kanerva se află pe un drum distins.

Ottelu alkaa klo 19.00. Suorana: Jim, Viaplay, V Sport jalkapallo ja Ruutu klo 18.00 # Huuhkajat #FINBUL #UNLfi #MeOlemmeSuomi pic.twitter.com/P6BpKjoTQR

- Huuhkajat (@Huuhkajat) 11 octombrie 2020

Bulgaria: 1, Martin Lukov, 2. Strahil Popov, 15. Vasil Bozhikov (K), 5. Christian Dimitrov, 14. Anton Nedyalkov (Dimitar Velkovski 60 '), 22. Alexander Tsvetkov (Yanis Karabelov 75'), 16. Kristian Malinov, 20. Dimitar Iliev (Todor Nedelev 75 '), 11. Kiril Despodov, 17. Georgi Yomov, 19. Ismail Isa (Bozhidar Kraev 61')

Rezerve: 13. Georgi Georgiev, 23. Plamen Iliev, 3. Georgi Terziev, 4. Valentin Antov, 6. Cicinho, 7. Filip Krastev, 8. Todor Nedelev, 9. Birsent Karagaren, 10. Bozhidar Kraev, 12. Yanis Karabelov, 21 Dimitar Velkovski

Crescător: Georgi Dermendzhiev