Prima rachetă feminină din Bulgaria, Tsvetana Pironkova, a continuat să scrie istoria celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului - Wimbledon. Astăzi, femeia din Plovdiv a câștigat cu 6: 4, 6: 4 cel de-al optulea meci final împotriva clasatei sub №13 Marion Bartoli (Franța). În sferturile de finală, Pironkova o întâlnește pe Venus Williams. Americanul a învins-o pe Jarmila Grot (Australia) cu 64, 7: 6.

pironkova

Victoria asupra lui Bartoli este a patra la rând pentru Flowers la Wimbledon. Până acum, reprezentantul nativ nu a pierdut un set. În prima rundă, a eliminat-o pe Anna Lapușcenkova din Rusia. Au urmat încă două succese asupra reprezentanților aceleiași țări - Vera Dushevina și Regina Kulikova.

Aceasta a fost a patra întâlnire între Marion Bartoli și Pironkova. Până acum, franceza, care a jucat finala de la Wimbledon în 2007, a avut trei victorii și un singur set de pierdut. Meciul de astăzi a început bine și pentru ea, după ce a condus cu 3-0 cu o descoperire în al doilea joc. Totuși, tot ce este bun pentru Bartoli în această parte s-a încheiat.

Tsveti a prins ritmul corect și a egalat rezultatul, iar la 4: 4 a încercat serviciul lui Bartoli. Apoi Pironkova și-a câștigat pasul și a închis setul în favoarea ei după exact 60 de minute de joc.

În setul secund, bulgara a condus din nou jocul, iar la 4: 4, la fel ca în primul, a izbucnit din nou și a preluat conducerea cu 5: 4, după care a profitat de primul ei meci din meci.

Pentru succesul ei, Pironkova va primi 500 de puncte pentru clasamentul mondial și va găsi cu siguranță un loc în Top 50. De asemenea, va colecta 125.000 de lire sterline din fondul de premiere.