Cea mai bună jucătoare de tenis nativă a noastră, Tsveti Pironkova, a pierdut bătălia cu Serena Williams într-un meci din sferturile de finală ale US Open.

pironkova

Întâlnirea dintre cei doi a fost prima din program pe curtea centrală „Arthur Ash” și a început la ora 19.00 (ora Bulgariei), relatează Gol.bg.

Pironkova a reușit să-l învingă pe Williams în primul set cu 6: 4, dar i-a pierdut pe ceilalți doi cu 3: 6 și 2: 6.

Serina a început meciul cu trei ași în primul său joc de serviciu, în care Tsveti și-a arătat încă clasa cu o lovitură de transfer elegantă și foarte eficientă. Ea a răspuns cu o serie de lovituri puternice pe serviciu și a egalat scorul.

Pironkova a atins primul punct de pauză din meci la 2: 2, dar Williams l-a neutralizat cu al șaselea as. Fata noastră a primit o altă șansă și de data aceasta a apucat-o cu un atac minunat și o lovitură finală pe dreapta.!

Bulgarul nu a încetat să hărțuiască legenda vie din tenisul feminin cu o combinație de lovituri puternice și adânci, precum și performanțe tehnice în care mingea a alunecat la picioarele americanului.

Rămânând în urmă cu 2: 4, Serena a crescut decibelii și a scos strigături la fiecare lovitură. Acest lucru a ajutat-o ​​în mod evident, pentru că a încheiat seria a trei jocuri consecutive pentru fata noastră. Pironkova a zguduit ușor la 30:30 la serviciu, dar s-a controlat și a terminat jocul cu un as.

Asta nu a fost tot - Tsveti a atins două puncte set cu un serviciu de la Williams, dar marele campion a ieșit și a rămas în meci. Acum totul era pe racheta bulgarului, care a servit pentru prima parte și a ajuns la încă două mingi setate! De data aceasta nu a fost iertare și, după un nou atac minunat construit, Pironkova a luat setul cu 6: 4.

Primul set amețitor a dat și mai multă energie și încredere în sine femeii din Plovdiv, care a început cu o nouă descoperire, obținând trei puncte consecutive în depunerea adversarului ei! Din păcate, rezultatul a fost egalat cu o repriză rapidă.

Williams a avut dificultăți serioase în servirea în al treilea joc al setului secund și a fost depășit, dar a scăpat cu ași și a ieșit în cele din urmă în rezultat, dar puțin mai târziu, Tsveti a egalat după un punct de pauză salvat.

Loviturile plate ale lui Pironkova i-au provocat o mulțime de greșeli americanei, dar ea și-a adus azii la 12 în al 15-lea joc al meciului și și-a menținut avantajul până la pauză 5: 3 după cea mai lungă joacă din meci. La scurt timp după aceea, ea a închis setul cu 6: 3.

Începutul celui de-al treilea set a fost foarte dificil pentru bulgară, care s-a luptat pentru serviciul ei în cel mai lung joc din meci. A salvat două puncte de break, dar în a treia a scos mingea de pe teren.

Bulgaria a aruncat multă transpirație pe următoarea ei trecere, dar și-a păstrat calmul și a pus capăt eșecului - 1: 2. Serina și-a câștigat pasele și asta a pus o presiune suplimentară asupra lui Pironkova, care s-a prăbușit de la 40:15 în al șaptelea joc și a fost ruptă.

Conducând cu un joc de 5: 2, Williams și-a relaxat mâna și a încheiat jocul cu un joc la zero, folosind din nou serviciul său puternic.

Jucătoarea nativă de tenis și №1 pentru femei s-au confruntat de patru ori până acum și toate victoriile sunt pe seama americanului.

Tsveti a ajuns în această etapă a turneului după ce a înregistrat victorii impresionante asupra spaniolei Garbine Mugurusa, croatei Donna Vekic și francezei Alize Cornet. La început, Tsveti a învins-o și pe rusoaica Lyudmila Samsonova.

Pironkova, pentru care acesta este primul turneu de la revenirea la tenisul profesional după o absență de trei ani, a pierdut doar un set în cele patru meciuri de până acum.

Williams, în vârstă de 38 de ani, a pierdut două seturi până acum. A avut un meci dur de trei seturi în 1/8 de finală cu greaca Maria Sakari, iar în runda a treia înainte a pierdut primul set împotriva compatriotului ei Sloane Stevens. Serina este pe locul 8 în clasamentul WTA în acest moment și plasată sub №3 în grafic.