împotriva

Ucraina a aruncat bomba serii în Liga Națiunilor și a lovit Spania cu 1-0 acasă în Grupa 4 a Ligii A a turneului.

Rezerva Victor Tsigankov a marcat singurul gol în minutul 76, care a avut o valoare istorică - aceasta este prima victorie a Ucrainei împotriva Spaniei în istoria celor două echipe naționale.

La Kiev, gazdele au reușit să încheie seria de 14 jocuri fără înfrângere, în care se aflau spaniolii.

În celălalt meci al grupei, Germania și Elveția au făcut un atractiv 3: 3 la Köln.

Elvețianul a demonstrat o mare eficiență și a trecut cu 2-0 în avantaj cu golurile lui Mario Gavranovic și Remo Froiler.

Nu după mult timp, Timo Werner i-a readus pe gazde în meci, iar după pauză Kai Haverz a egalat pentru 2: 2.

Gavranovic a marcat al doilea gol și a pus din nou Elveția în față, iar Serge Gnabri cu un al cincilea a adus punctul în Germania.

Astfel, în clasament, Bundestim este al doilea cu 6 puncte, așa cum a avut deja Ucraina. Spania rămâne în top cu 7 puncte, iar Elveția este ultima cu 2.