Cu participanți din 32 de țări și s-a remarcat un rezultat record la femei

jackpotul

a cincea ediție a maratonului de la Varna. Anul acesta a fost o finală a

lanțul extrem de popular sub motto-ul „Alergarea ca mod de viață” și în capitala mării a fost stabilit câștigătorul final și câștigătorul marelui jackpot.

Este vorba de Yousef Sbai, marocanul a înregistrat a doua victorie după triumful de la Sofia de acum o lună și cu 30 de puncte a devenit de neatins în clasamentul final. Astfel, Sbai a primit un cec pentru 15.000 BGN, care a fost jackpotul final după deducerea bonusurilor pentru palmaresele din Sofia și Varna.

Startul de astăzi în capitala mării a fost dat de ministrul tineretului și sportului Krasen Kralev. „Se respectă tradiția acestui emblematic

eveniment de oraș. Lanțul curselor de maraton a devenit deja imens

popularitate, acest sport este cel mai accesibil și mai ușor de practicat, acesta

atrage mii de compatrioți noștri. Maratonul de la Varna face deja parte din calendarul sportiv al țării, din calendarul comunității atletice. Sperăm că mai mulți copii vor fi entuziasmați de alergare și sport în general după evenimente precum cele de astăzi ", a declarat ministrul Kralev.

Imediat după start, s-a format un grup de cinci sportivi africani, care au alergat împreună mai mult de 30 km. După aceea, a existat o ruptură în frunte și doar Yousef Sbay, kenyanul Duncan Koech și ruandezul Jan Simukeka au rămas lideri, în timp ce compatriotul său Felicien Luhitira, care a fost numit favorit, nu a rezistat și a rămas în urmă. În ultimul kilometru, Yousef Sbay a stabilit un ritm pentru ceilalți și acest lucru i-a adus victoria, premiul de 4.000 BGN pentru primul loc și jackpotul ca primul în clasamentul final al lanțului.

În ultimii kilometri, participanții au trebuit să facă față testului vântului destul de puternic. Argintul a fost pentru Koech, iar Simukeka pentru al doilea an consecutiv a devenit al treilea în capitala noastră maritimă.

Pentru femei, am asistat la cea mai puternică cursă de pe pista Varna. Doi sportivi, Clementine Mukandanga din Ruanda și Jabet Naom din Kenya, au dus o luptă acerbă cot la cot pe tot parcursul traseului. Kenyanul a avut un stimulent suplimentar, deoarece se afla în lupta pentru jackpot după locul al doilea la Sofia, dar în cele din urmă nu a putut suporta sprintul final al Mukandanga, care a îmbunătățit palmaresul cu 9 minute.

Silver Naom și medaliatul cu bronz Karen Van Proyen din Belgia au alergat, de asemenea, mai repede decât recordul anterior.

Cel mai rapid dintre bulgari a fost campionul de stat Ismail Senandzhi - al șaselea în cursa masculină cu 2.23: 28 h. Și al 8-lea la categoria feminină Nadezhda Angelova cu 3.02: 49 h. Senandzhi a primit un bonus special din partea organizatorilor pentru că a terminat sub 2,25 h.

În doar cinci ani, Maratonul Varna a devenit unul dintre evenimentele iconice ale orașului. Și astăzi mii de rezidenți și oaspeți ai capitalei maritime s-au adunat de-a lungul traseului și în zona de start/sosire pentru a experimenta emoții de neuitat cu evenimentul, care a fost din nou o adevărată sărbătoare în centrul capitalei marine.

CÂȘTIGĂTORII MARATONULUI VARNA 2020

BĂRBAȚI: Yousef Sbai (mar) 14:17: 25 pm, Duncan Koech (Ken) 14:17: 37, ianuarie

Simukeka (Rwanda) 2.17: 51 h.

FEMEI: Clementine Mukandanga (Rwanda) 2.35: 14 - palmares,

Jabet Naom (Ken) 2.35: 21, Karen van Proyen (Bell) 2.42: 31 h.

BĂRBATI: Bogdan Semyonovich (Ukr) 1.05: 27, Jean-Marie Niyomukiza (Burundi)

1,05: 41, Joa Koech (Ken) 1,06: 20 h.

FEMEI: Francine Niyomukanzi (Burundi) 1.12: 46, Valentina Veretska (Ukr)

1.14: 39, Adeline Musabuezou (Rwanda) 1.17: 21 h.

CSKA era interesat de Ecuador

Atacantul de 24 de ani al diviziei a doua braziliene "Vitoria" (Bahia) Jordi Josue Caicedo Medina este foarte aproape de CSKA, susține jurnalistul Gustavo Viacreses