record

12:27 | 12 august 2016.

Michael Phelps - Omul amfibian

FENOMENAL! Michael Phelps cu al patrulea aur la Rio! + VIDEO

Fenomenul Michael Phelps continuă să uimească lumea. Americanul a câștigat al 22-lea titlu olimpic și a doborât astfel încă câteva recorduri.

Michael Phelps a devenit prima persoană care a câștigat o medalie de aur la disciplina individuală de înot la 12 ani după primul titlu.

Americanul este acum cel mai în vârstă înotător, campion olimpic, după ce a doborât recordul de 96 de ani al legendei surfingului hawaian Duke Kahanamoku din 1920. Există un alt record neoficial, dar foarte curios.

Cele 13 titluri olimpice ale lui Phelps în discipline individuale ne duc înapoi în antichitate. Istoria spune că Leonid din Rodos a câștigat 12 titluri în secolul al II-lea î.Hr.

Recunoscut ca alergător, a câștigat titluri la patru olimpiade la trei discipline - stadion (sprint), diauloși (cursă mai lungă, aproximativ 400 m) și oplitodromos (alergare cu echipament militar).

Istoricii îl descriu ca fiind cel mai bun sprinter din Lumea Veche. Se crede că a câștigat cele mai multe titluri olimpice în timpul Jocurilor Olimpice antice. În acel moment, însă, nu au fost acordate medalii de aur, ci frunze de palmier. Phelps era deja înaintea lui Leonid.