Divizia a patra Cambridge a remizat 0-0 pentru cupă

unit

23:55 | 23 ianuarie 2015.

Cambridge United a prezentat surpriza în runda a patra a turneului FA Cup, după ce a remizat 0: 0 ca gazdă a Manchester United.

Gazdele care jucau la cel de-al patrulea nivel al ierarhiei fotbalului englez au jucat un meci inspirat și de cele mai multe ori au fost complet egali cu faimosul lor rival.

După pauză, Red Devils a avut o perioadă scurtă de presiune, dar Radamel Falcao și Robin van Persie au făcut greșeli grave.

Acest lucru a dus la o remiză și o reluare, care este o dezvoltare și mai bună pentru Cambridge, deoarece garantează venituri foarte mari din vizitarea „Old Trafford”.

Managerul invitat Louis Van Gaal a pariat pe aproape toți jucătorii săi cheie, doar Robin van Persie luând o pauză și înlocuit de tânărul James Wilson. Adnan Januzaj a avut, de asemenea, o șansă rară de a începe de la zero.

În mod surprinzător, gazdele au început meciul mai activ. Au ajuns la două traversări periculoase în fața ușii din poziții statice, iar în a doua Tom Elliott s-a lovit de cap, dar a trecut pe lângă ușă.

Primul atac interesant al lui United a fost în minutul 10, când Daily Blind a fost scos pe aripă și a falsificat un fundaș pe contur, dar de două ori nu a reușit să servească unui coechipier.

Gazdele au continuat să fie periculoase după poziții statice și după o centrare dintr-un colț Liam Hughes a prins cu piciorul drept din aer, dar a trecut nepotrivit de ușă.

În minutul 20, Cambridge ar fi putut fi într-o poziție bună după ce Phil Jones a aruncat o atingere proastă către Marcos Rojo și Donaldson a centrat mingea în fața suprafeței de pedeapsă, dar a condus-o prost și nu a putut lovi.

Două minute mai târziu, Adnan Januzaj a fost primul care a atins o centrare mortală în suprafața de pedeapsă și a făcut un șut precis din aer, dar slab și nu l-a împiedicat pe portar.

În minutul 30, în mod miraculos, nu a fost marcat niciun gol pentru Cambridge. După o centrare dintr-un corner, Greg Taylor a tras cu capul din apropiere, dar mingea a lovit picioarele lui Colson, care a stat pe linia porții. Apoi, totuși, în încercarea de a curăța, ea a sărit înapoi la ușă și din nou Coulson a făcut o adăugire cu capul la doar un metru distanță, dar a trimis mingea peste bară.

Pentru United, Di Maria a lovit de la marginea suprafeței de pedeapsă, iar portarul nu a fost foarte sigur, dar a prins totuși mingea în a doua încercare. Cu puțin înainte de sfârșitul reprizei, Di Maria și-a încercat ținta dintr-o lovitură liberă directă, dar a trimis mingea cu un metru după asamblarea grinzilor.

După pauză, oaspeții au început puțin mai activ și chiar la începutul reprizei a doua Januzaj a făcut un șut precis, dar dintr-un unghi mic nu l-a putut împiedica pe portar. Manchester a continuat să controleze mingea, dar fără să creeze poziții clare de poartă.

În minutul 62, oaspeții au ajuns într-o poziție foarte bună pentru un gol. Carrick a dat o pasă excelentă de la centru către Falcao, care a preluat o bună conducere în fața suprafeței de pedeapsă și a intrat în poziția de tragere, dar Dunn a salvat cu o singură mână pe șut. Mingea s-a îndreptat parabolic spre plasă, dar a traversat ușa și a lovit exteriorul.

La jumătatea reprizei, Luis Van Gaal a făcut o dublă schimbare și i-a pus în joc pe Robin van Persie și Ander Herrera. iar olandezul a avut aproape imediat o șansă de aur, obținând o pasă în spatele apărării, dar dintr-o jumătate de voleu șutată peste transversală.

În acel moment, Manchester făcuse presiune, dar în ultimele minute a slăbit. Cambridge a făcut chiar și câteva atacuri bune, dar fără să facă un șut.

În prelungirea acordată de arbitru, United a fost aproape de un gol de victorie dramatic, dar gazdele au supraviețuit. În primul rând, Januzaj a arătat o tehnică excelentă între doi jucători și a lovit de la marginea suprafeței de pedeapsă, mingea a sărit și a ajuns în capul lui Robin van Persie, dar Dunn a ucis decisiv chiar înainte de a lovi. Cu toate acestea, mingea i-a venit lui Di Maria în fața suprafeței de pedeapsă și a lovit o lovitură periculos de puternică, dar Dunn a intervenit din nou și cu o scufundare salvată cu o mână.

Cambridge - Manchester United 0: 0

Cambridge: Dunn, Tight, Nelson, Coulson, Taylor, campion, Hughes (76 Chadwick), Donaldson, McGean, Kaikai (53 Dunn), Elliott

Manchester United: De Gea, Valencia, Jones, Rojo, Blind, Carrick, Fellaini (67 Herrera), Januzaj, Di Maria, Falcao, Wilson (66 Van Persie)