Exercițiu împotriva oboselii mintale

Mulți oameni își petrec cea mai mare parte a timpului în poziție așezată. Când ședința prelungită este combinată cu o muncă mentală intensă, o persoană se poate acumula oboseala mentala constanta. Cele mai tipice simptome sunt asociate cu o scădere generală a tonusului, cefaleei, oboselii, distragerii atenției și insomniei.

oboselii

Sfaturi simple și ușor de urmat oboseala rapida:

1. Puteți folosi rațional câteva minute libere la locul de muncă pentru a vă mișca corpul. Doar câteva exerciții în birou îți pot reîmprospăta tonul mental.

2. O persoană sănătoasă nu trebuie să se teamă de oboseală în timpul exercițiului. Oboseala fizică compensează munca mentală prelungită și consecințele negative asociate.

3. Monitorizează periodic indicatorii stării tale fizice și efectul exercițiului.

Pentru toți oamenii a căror profesie este legată activitate mentala, oferim un set adecvat de exerciții fizice. Pot fi efectuate la locul de muncă - pe birou, cu un scaun sau pe un perete. Este de dorit să efectuați exercițiile cu fereastra deschisă.

Pauzele dintre exercițiile individuale sunt egale cu timpul efectuării lor. Întregul complex vă va „lua” nu mai mult de 10-15 minute. Gândiți-vă cât de des pierdeți un sfert de oră pe lucruri complet inutile.